Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Maciej Bochniak

MACIEJ BOCHNIAK

 

Reżyser młodego pokolenia – rocznik 1984.

 

Absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Współzałożyciel Impression2Films, firmy wspierającej kino autorskie.

 

Zanim rozpoczął pracę jako scenarzysta i reżyser, wystąpił w epizodycznej roli w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

 

Debiutował w 2009 r. krótkometrażowym filmem „I love you so much” oraz dokumentem, który powstał w ramach programu „Pierwszy dokument” w Studio Munka, „Przyjęcie” (2011). Film otrzymał dwie nominacje: pierwszą, w 2011 r. –  do Nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Nowe Horyzonty" (obecnie T-mobile Nowe Horyzonty), drugą, w 2012 r. – do Nagrody Jury Scenariuszowego Konkursu Filmów Krótko i Średniometrażowych „Krótkie i dobre” na Festiwalu Filmowym i Artystycznym Lato Filmów, a także dostaje nagrodę na Open City Docs w Londynie.

 

W 2011r. wyreżyserowany we współpracy z prozaikiem Sławomirem Shutym (właśc. Sławomir Mateja, laureat Paszportu Polityki w dziedzinie literatury za powieść „Zwał”) krótkometrażowy obraz „Pokój” jest nominowany do nagrody Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym, otrzymuje również nagrodę publiczności na tegorocznym Gdynia Film Festival w kategorii Kina Niezależnego i wygrywa też Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

 

Jest też autorem pełnometrażowego filmu dokumentalnego, opowiadającego historię zespołu Bayer Full i jego pomyśle na podbój Chin, „Miliard szczęśliwych ludzi”, który w 2102 r. na Planete Doc Film Festiwal otrzymał nominacje do Nagroda Magiczna Godzina w kategorii: Udział w konkursie dokumentalnych filmów do 70 minut oraz Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

 

Maciej Bochniak zajmuje się również fotografią, gra na perkusji.

Maciej Bochniak był gościem 4. Solanin Film Festiwal 2012