Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

MICHAŁ WIRASZKO 

 

Michał WiraszkoZespół Muchy powołuje do życia wraz z Piotrem Maciejewskim i Szymonem Waliszewskim w 2004 roku. Koncertują, wydają tylko single i ...zostają obwołani „najlepszym polskim zespołem bez wydanej płyty". W 2007 roku pojawia się na rynku ich debiutancka płyta „Terroromans", która zostaje uznana za „Płytę Roku" m.in. przez słuchaczy PR3 i magazyn muzyczny Pulp, który docenia band Wiraszki również w kategoriach Zespół Roku, Płyta Roku i Piosenka Roku – ten tytuł zdobywa utwór „Miasto Doznań". Również Głos Wielkopolski docenia muzyków, przyznając zespołowi Michała „Medal Młodej Sztuki 2007″.

 

Rok 2008 to kolejne wyróżnienia. Muchy otrzymują nominację do Eska Music Awards 2008 w kategorii „Album roku ROCK" i do Fryderyka 2008 w kategorii „Nowa twarz fonografii", a także do nagrody Nocne Marki 2008 pisma „Aktivist" w kategorii „Zespół Roku". Zespół Michała Wiraszki startuje bardzo Mocno!

 

W 2010 roku ukazuje się druga płyta zespołu – „Notoryczni debiutanci", której „Dziennik" i „Aktivist" przyznają najwyższe oceny. „Przesilenie" – pierwszy singiel z nowego albumu – plasuje się na 1. miejscu Trójkowej Listy Przebojów! Bardzo dobre przyjęciu płyty powoduje, że Muchy grają na głównych scenach najważniejszych festiwali muzycznych w kraju – Heineken Open'er Festival, Coke Live Music Festival, Seven Festival w Węgorzewie, Malta Festival, Jarocin Festiwal i Off Festival.


W 2012 roku ukazuje się trzecia płyta zespołu „Chcecicospowiedziec", której towarzyszy film fabularno-dokumentalny stworzony przez zielonogórską grupę Sky Piastowskie.Ostatni wydany album „Karma market" ukazuje się w 2014, a promuje go wyreżyserowany przez Grzegorza Lipca i Oskara Kozłowskiego klip „Bliżej", w którym występuje Sandra Staniszewska – jurorka 6. Solanina.


W 2016 roku Michał Wiraszko, współpracując z Grzegorzem Lipcem, tworzy remake filmu dokumentalnego Piotra Łazarkiewicza „Fala", tytułując go „Powracająca fala". Twórcy skupiają się na bohaterach oryginału, ale pokazują ich dzisiejsze losy. W nowym dokumencie będzie można obejrzeć Roberta Brylewskiego i Olafa Deriglasoffa, którzy byli jurorami na poprzednich edycjach naszego festiwalu. Premiera „Powracającej fali" odbędzie się na tegorocznym festiwalu muzycznym w Jarocinie, którego w latach 2008-2010 Wiraszko był dyrektorem artystycznym.