Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

81/40 ROCZNICA STANU WOJENNEGO

81/40

Podczas tegorocznej edycji pokażemy wybrane filmy podejmujące tematykę historyczną związaną z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W tej sekcji widzowie będą mogli obejrzeć 3 filmy fabularne: Śmierć jak kromka chleba w reż. Kazimierza Kutza, Bez końca w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, Stan strachu w reż. Janusza Kijowskiego; oraz jeden film dokumentalny Zwyczajny kraj w reż. Tomasza Wolskiego, reżysera wielokrotnie nagradzanego na Solanin Film Festiwal. Projekcje filmowe zostaną poprzedzone prelekcjami historycznymi. 

 

Śmierć jak kromka chleba

ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1994
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Czas: 116 min

Obsada:

Janusz Gajos
Jerzy Trela
Jerzy Radziwiłowicz
Mariusz Benoit
Roman Gancarczyk

Opis fabuły:

Katowice, rondo przy pomniku Powstańców Śląskich w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Ulicą jedzie sznur wojskowych ciężarówek. Oddział ZOMO, bijąc związkową ochronę, brutalnie wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni "Wujek".

bez konca

BEZ KOŃCA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1984
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Czas: 103 min

Obsada:

Grażyna Szapołowska
Maria Pakulnis
Aleksander Bardini
Jerzy Radziwiłowicz
Marek Kondrat

Opis fabuły:

Rok 1982. Nazajutrz po własnym pogrzebie mecenas Antoni Zyro wraca do swego mieszkania i odtąd towarzyszyć będzie żyjącym, a czasami i ingerować w ich losy. Przygotowywał się on do obrony przebywającego w więzieniu młodego robotnika Dariusza, który kierował strajkiem, choć nie był członkiem "Solidarności". Teraz jego obrony podjął się mecenas Labrador, pragmatyk sugerujący, że nie jest ważne, co oskarżony faktycznie myśli, lecz w jaki sposób ma odpowiadać na pytania w sądzie. Dariusz odrzuca jednak zarówno tę "grę z sądem", jak i proponowane mu przez aplikanta adwokata przyznanie się do rzekomej winy i podkreślenie politycznych motywów. Domaga się on pełnej jasności i prawdy, a tym samym możliwości odnalezienia drogi porozumienia. Dariusz zostaje skazany na rok i sześć miesięcy więzienia, z zawieszeniem wykonania kary i uchyleniem tymczasowego aresztu... Urszula nie potrafi się odnaleźć po śmierci męża, przekonuje się, jak bardzo go kochała. Nie angażuje jej w pełni sprawa Dariusza, nie potrafi jej pomóc przybyły z zagranicy Tomek, przyjaciel Antka. Odwozi syna do teściowej i popełnia samobójstwo. Nad jej ciałem pojawia się Antek. Wychodzą razem na leśną polanę i oddalają się.

STAN STRACHU

STAN STRACHU

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1989
Reżyseria: Janusz Kijowski
Czas: 121 min

Obsada:

Wojciech Malajkat
Anna Majcher
Henryk Talar
Monika Niemczyk
Joanna Trzepiecińska

Opis fabuły:

Grudzień 1981 roku. Jan Małecki, młody aktor robiący karierę w stołecznym teatrze, ma grać Hamleta w nowej inscenizacji. Wobec sytuacji w kraju i w ruchu "Solidarności" zachowuje pewien dystans. Chce wyjechać do Szwecji, paszport ma mu załatwić brat, który jest majorem SB. Nadchodzi 13 grudnia. Wielu kolegów jest internowanych. Janek pomaga koledze, ma zabrać z dworca cenną walizkę. W Wigilię zostaje aresztowany. Ma podać policji gdzie ukrył walizkę, która jest przedmiotem ich zainteresowania. W czasie przewożenia udaje mu sie zbiec z konwoju i ukrywa się w mieszkaniu Ewy, której mąż jest w więzieniu. Między młodymi nawiązuje się romans, Janek spotyka się z kolegami działającymi teraz w ukryciu. W czasie kolejnego spotkania z przyjaciółmi wszyscy zostają aresztowani. Rozpoczyna się seria przesłuchań, koledzy podjudzani są przeciwko sobie. Janek spotyka się w areszcie z Ewą. Odwiedza go także brat, namawiając do wydania walizki i wyjawiając prawdę o Ewie, która zdradziła, aby ratować męża. Janek zostaje zwolniony w 1983 roku. Jego koledzy są psychicznie okaleczeni.

zwyczajny_kraj

ZWYCZAJNY KRAJ

CZWARTEK 19.08.2021 - 16:00

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Tomasz Wolski
Czas: 52 min

Opis fabuły:

Byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, na ulicy, w sklepach. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne. Nagrywali spotkania kochanków w hotelu. Rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując, łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy. "Zwyczajny kraj" to film "found footage", oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów polskich służb bezpieczeństwa, którzy w niecodzienny sposób zarejestrowali portret komunistycznej Polski.