Prawa człowieka to z definicji zespół praw i wolności bezwzględnie przysługujący każdemu z nas. Jednak nie dla wszystkich ten system wartości jest oczywisty i jednoznaczny.
W sekcji "Broniąc praw człowieka" pokażemy filmy, które poruszają ten ważny temat na tle panującej sytuacji politycznej w kraju i na świecie.
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, zgodnie z którą aborcja płodu obarczonego wadami embriopatologicznymi stała się w Polsce przestępstwem. Film dokumentalny “O tym się nie mówi” opowiada historię kobiet, u których zdiagnozowano takie wady oraz lekarzy próbujących im pomóc. Autorzy filmu koncentrują się na emocjach, które przeżywają kobiety. Oddają też głos lekarzom, którzy przedstawieni zostali nie tylko jako eksperci, ale i ludzie, którzy przeżywają swój dramat: poszli do tego zawodu, żeby nieść pomoc cierpiącym, tymczasem polskie prawo wiąże im ręce. Decydują się mówić o wadach letalnych i pokazywać je dlatego, że “każdy dorosły Polak, który decyduje się na udział w tej dyskusji, powinien wiedzieć o czym mówi”. Bohaterki dokumentu łączy doświadczenie głębokiej traumy, cierpienia, niezrozumienia i osamotnienia, które zwiększyło się po tym, gdy pozbawiono je wyboru.
Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego "Walca z Baszirem". Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.
Przez Polskę 2020 roku przeszło homofobiczne tsunami. Osoby LGBT, które jako wroga wskazała partia rządząca, stały się obiektem intensywnej nagonki władzy wspieranej przez kościół i funkcjonariuszy mediów publicznych. Przełom nastąpił 7 sierpnia - w dniu, kiedy społeczność LGBT powiedziała dość, demonstrując na ulicach Warszawy w obronie jednej z nich - aktywistki Margot. Tego dnia siła tęczowej solidarności zderzyła się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników protestu trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy wstrząsającego filmu Michała Bollanda - Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka. Ich historie pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także - w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT. Nazywany czasem polskim Stonewall, 7 sierpnia może przejść do historii. Czy rzeczywiście obudził wreszcie w Polsce "queer rage"? Posłuchajcie bohaterek i bohaterów filmu.
Tytuł pełnometrażowego dokumentu nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków osób tej samej płci. "Artykuł osiemnasty" to nie tylko głos na temat praw osób LGBT+, ale przede wszystkim rozmowa o polskiej demokracji i stanie debaty publicznej w ówczesnej Polsce.