Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

GREEN POWER

 BNPGFF_2021_KV_POZIOM

Green Power to nowa sekcja filmowa na Solanin Film Festiwal zoorganizowana w wspołpracy z naszym nowym festiwalowym partnerem BNP Paribas Green Film Festival. W ramach tej sekcji pokażemy siedem filmów. 

BNP Paribas Green Film Festival to międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych, to święto kina i ludzi, którym losy naszej planety nie są obojętne. Festiwal to także warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne, wykłady i inne działania artystyczne ukierunkowane na doskonalenie kultury życia w zgodzie z „zielonymi" wartościami. Festiwal został stworzony w 2018 roku przez Piotra Biedronia i Grzegorza Dukielskiego - założycieli Fundacji Green Festival.

 wieloryb_z_lorino

WIELORYB Z LORINO

PIĄTEK 20.08.2021 - 16:00

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Maciej Cuske
Czas: 59 min

Opis fabuły:

Dla mieszkańców syberyjskich rubieży, gdzie czas jak gdyby stanął w miejscu, ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący dzisiaj w Lorino traktują te wymierające zwierzęta przede wszystkim użytkowo. Zbiorowy rytuał połowu dostarcza im pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach. Film kontempluje wpisaną w porządek natury codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania najbardziej brutalne strony życia w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi.

 

PM_2.5

PM 2.5

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2018
Reżyseria: Piotr Biedroń
Czas: 7 min

Opis fabuły:

Dzień z życia człowieka, który mieszka w śmiertelnie zanieczyszczonym mieście. Stoi przed wyborem: on albo nadzieja na przyszłość.

glos

GŁOS GRINDWALA

Produkcja: Dania
Rok produkcji: 2018
Reżyseria: Niels Christian Askholm
Czas: 25 min

Opis fabuły:


Polowanie na wieloryby było tradycją praktykowaną na Wyspach Owczych przez co najmniej pół tysiąclecia. Aż do drugiej połowy XX wieku znacząco przyczyniało się do przetrwania tamtejszej społeczności, a obecnie stanowi źródło nawet jednej trzeciej spożycia mięsa. Jednak ta długotrwała tradycja jest przedmiotem krytyki płynącej z całego świata. Dokument przedstawia argumenty sześciu przedstawicieli lokalnej społeczności dotyczące tej sprawy.

OSTRZEŻENIE: Niektóre sceny są drastyczne

 Na okladce

NA OKŁADCE

Produkcja: Iran
Rok produkcji: 2018
Reżyseria: Yegane Moghaddam
Czas: 5 min

Opis fabuły:

Fotograf przyrody wkracza do lasu i ku jego zaskoczeniu wszystkie zwierzęta zaczynają pojawiać się przed aparatem, ale ich zdjęcie znajduje się na okładce magazynu.

good_cup

THE GOOD CUP

Produkcja: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2018
Reżyseria: Sabine Schwab
Czas: 18 min

Opis fabuły:

W Wielkiej Brytanii używa się 2,5 miliarda papierowych kubków rocznie.
Nasza miłość do dobrej kawy powoduje góry wysypisk śmieci, ale czy możemy jako jednostki naprawdę zmniejszyć obciążenie środowiska, czy też działają większe siły, które uniemożliwiają zmianę na lepsze?
Good Cup wyjaśnia, w jaki sposób wpadliśmy w ten bałagan pucharowy i co możemy zrobić, aby ponownie się z niego wydostać.

piekna

PIĘKNA ROBOTA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Piotr Biedroń
Czas: 7 min

Opis fabuły:

Pan Smog, diabelskie stworzenie z mgły i pyłu, przyjmuje ludzką postać. Jak co roku nakazuje robotnikowi wykopać 44 000 grobów, aby pochować w nich swoje przyszłe ofiary. Upał, brak miejsca i zepsuta koparka spowalniają jego plany. Czy zdążą przed zimą?

useless

MNIEJ

Produkcja: Islandia
Rok produkcji: 2017
Reżyseria: Rakel Gardarsdottir, Ágústa M. Ólafsdóttir
Czas: 55 min

Opis fabuły:

W filmie dokumentalnym Mniej prezenterka podąża za młodą matką – Viktorią, aby dowiedzieć się, dlaczego my, ludzie, marnujemy tak wiele. Film przedstawia szeroki wachlarz faktów oraz informacji, w sposób przemyślany i przekonujący. Każdy, kto obejrzy ten dokument, będzie pod wrażeniem zagrożenia, jakim jest dla świata marnotrawstwo. Jednak film utrzymany jest w pozytywnym tonie, ponieważ skupia się na rozwiązaniach.