Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

KONKURS KINA NIEZALEŻNEGO

Kategoria

BED SIDE STORY


2016, reż. Michał Łubiński
6 min. Film Animowany , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Michał Łubiński

Urodził się w 1990 roku w Warszawie. Filmowiec-samouk. W 2010 roku rozpoczął studia na kierunku architektura na Politechnice Warszawskiej. W 2015 roku uzyskał stopień inżyniera, a rok później, po trzech latach pracy, ukończył swój pierwszy film krótkometrażowy "Bed Side Story".

Streszczenie

Opowieść o nieoczekiwanej, mrożącej krew w żyłach, nocnej wizycie. Wizycie, która nieodwracalnie zmieni życie zwyczajnego nastolatka, zmuszając go by zmierzył się z tym, co dotychczas uważał jedynie za bajkę.

Pokazy

 1. Warszawski Festiwal Filmowy 2016
 2. Cinemaforum 2016
 3. Filmoffo 2017

Nagrody

 1. Nominacja do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego za najlepszy scenariuszDroga powrotna


2017, reż. Mateusz Żegliński
23 min. Film Dokumentalny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Mateusz Żegliński

Absolwent kierunku Grafika specjalność Multimedia II stopnia Akademii Sztuki w
Szczecinie. Dyplom magistra sztuki otrzymał za pracę "Identyfikacja wizualna filmu
Droga Powrotna" zrealizowaną w Pracowni Komunikacji Wizualnej dr hab. Waldemara Wojciechowskiego i dr Moniki Zawadzkiej. Studia I stopnia ukończył na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna.

Laureat festiwali i konkursów filmowych:
7. Solanin Film Festiwal 2015
2. Szczecin European Film Festiwal 2015
10. Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkich 2015 w Łodzi
17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać Człowieka" 2016 w Oświęcimiu
9. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato" 2016 w Radomiu
3. Festiwal Filmów Dokumentalnych Życie pod specjalnym nadzorem 2016 w Częstochowie
5. Festiwal Filmów Frapujących 2016 w Gorzowie Wlkp.
6. Ogólnopolski Konkurs Filmowy Nakręć się 2016 w Gdańsku
13. Konkurs Filmowy "5 Minut z Życia Codziennego" 2016 w Wągrowcu
6. Konkurs Reportażu Amatorskiego 2016 w Warszawie
6. Festiwal Filmów Antydepresyjnych "Relanium" 2017 w Łodzi
11. Festiwal IN OUT 2017 w Gdańsku

Streszczenie

Film opowiada o Eryku, osiemnastolatku, który przechodzi okres próbny w ośrodku
leczącym od uzależnień. Od tego testu zależy, czy zostanie przyjęty do społeczności
MONAR-u. Eryk nie ma pewności, czy będzie mógł pozostać w ośrodku, żeby rozpocząć terapię. Jednak obiecał już mamie, że zacznie się leczyć.

Film powstał na Akademii Sztuki w Szczecinie w Pracowni Malarskiej dr Zbigniewa Rogalskiego.

Pokazy

 1. Prapremierowy pokaz w konkursie głównym 10. Festiwalu Kina Niezależnego Filmoffo 2017 w Opolu Lubelskim.

Nagrody

 1. Film otrzymał ocenę bardzo dobrą od komisji dyplomowej na Akademii Sztuki w Szczecinie, jako aneks artystyczny do dyplomu magisterskiego z Grafiki: specjalność Multimedia.DROGA WETERANA - POKONAĆ HAŃCZĘ


2017, reż. Rafał Makolądra
30 min. Film Dokumentalny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Rafał Makolądra

Rafał Makolądra: zajmuje się filmem dokumentalnym, biograficznym, oraz krótkimi formami multimedialnymi.

Streszczenie

Mł. chor. Sebastian Marczewski ma status weterana " poszkodowanego i każdy dzień zaczyna od zażywania leków przeciwbólowych. Został on ranny w Afganistanie, gdzie wskutek eksplozji miny podłożonej przez talibów, doznał złamania kręgosłupa. Cudem, uszkodzeniu nie uległ rdzeń. Mimo przeciwności losu, do końca zmiany pozostał w Afganistanie.
Pasją Sebastiana jest nurkowanie głębinowe. W lipcu 2016 r. ustanowił rekord i, jako pierwszy człowiek na świecie, przepłynąć jezioro Hańcza wzdłuż, przy jego dnie. W trakcie nurkowania pokonał dystans prawie pięciu kilometrów na głębokości około stu metrów oraz spędził kilkanaście godzin pod wodą. Próba pobicia rekordu wymagała wysokich umiejętności i niosła za sobą nadzwyczajne ryzyko dla życia i zdrowia.ID


2017, reż. Bartosz Świerczyński
54 min. Film Fabularny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Bartosz Świerczyński

Filmowy zapaleniec, który razem z najlepszą przyjaciółką, Julią, tworzy amatorsko filmy od 2012 roku.

Streszczenie

ID w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego można zrozumieć jako tożsamość. Dlatego też film o tym samym tytule porusza tematykę ważną dla każdego człowieka jako jednostki, czyli poszukiwanie tożsamości. Główna bohaterka, Paula przemierza trudną podróż przez labirynt własnej świadomości, która okazuje się być miejscem mrocznym i pełnym tajemnic. Podstawowym pytanie, które zadaje ów film: kim jest młoda dziewczyna i jak wygląda jej prawdziwe oblicze" Codzienne życie bohaterki jest z pozoru zwyczajne. Wstaje rano, budzi dwójkę małych dzieci i zjada nudne śniadanie w rodzinnym gronie. Potrafi rozmawiać głównie o pracy, która swoją drogą również nie jest ciekawa (biuro, dokumenty, rutyna). Natępnie spotykamy ją w samochodzie, prowadzi pościg. Dowodzi ekipą śledczą, która próbuje dorwać członków rosyjskiej mafii. Zaraz, zaraz czy ona przed chwilą nie mówiła, że pracuje jako księgowa w liniach lotniczych!" Później widzimy Paulę jak rozbawiona imprezuje, pije alkohol i ćpa. Po tym wszystkim rano znajduje ją dorosła córka, która chce zabrać ją na odwyk. Tylko dlaczego kobieta nie jest już przykładną żoną i matką, za jaką wcześniej ją uważaliśmy!" Jak się okazuje prawdziwa tożsamość Pauli nie jest jednolita. Film stawia pytania, ale nie podaje odpowiedzi, gdyż ta kluczowa rola należy do widza. Nie ma jednego rozwiązania i żadna odpowiedź nie jest błędna.Immer Reisebereit


2017, reż. Anna Wiśniewska
53 min. Film Dokumentalny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Anna Wiśniewska

ur. 1973 w Szczecinie, socjolog, pedagog, specjalista terapii uzależnień. Współautorka i realizatorka wielu projektów z zakresu edukacji filmowej i arterapii skierowanych do młodzieży oraz seniorów realizowanych przez Stowarzyszenie Kamera ze Szczecina

Streszczenie

Muzyczne kino drogi. Dokumentalna opowieść o kompozytorze Piotrze Klimku zawsze gotowym do podróży, której celem jest muzyka. Filmowa podróż to nie tylko przemieszczanie się po polskich miastach, gdzie obserwujemy kulisy pracy kompozytora i poznajemy różnorodność stylów i konwencji jego muzyki. To także podróż w głąb myśli bohatera, który zmaga się z wieloma dylematami twórczymi.

Pokazy

 1. Premiera podczas Kraków Film Festiwal 2017
 2. Nominacja do Złotego Lajkonika w kategorii: konkurs polskiKaszalot


2016, reż. Artur Michalik
19 min. Film Fabularny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Artur Michalik

Artur Michalik " absolwent polonistyki i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek niezależnej grupy filmowej Butcher"s Films " przede wszystkim operator, ale także reżyser, scenarzysta i aktor. Współlaureat wielu nagród filmowych na festiwalach w Polsce i na świecie.

Streszczenie

Historia młodego i zdolnego operatora, który trudni się kręceniem filmów ślubnych. Pewnego razu dostaje szansę, by nakręcić spot promocyjny parku wodnego. Na miejscu jednak poznaje nieśmiałą ratowniczkę, która nieświadomie skupia na sobie jego uwagę, co prowadzi do wielu komplikacji...Miasto snu


2016, reż. Justyna Apolinarzak i Marta Ostajewska
7 min. Film Animowany , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Justyna Apolinarzak i Marta Ostajewska

Justyna Apolinarzak (ur. 1985) Absolwentka ASP w Łodzi. Laureatka stypendium MKiDN, stypendium Prezydenta Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego za prace z dziedziny animacji. Na co dzień zajmuje się tworzeniem rzeczy, które można zobaczyć, ale które nie istnieją naprawdę. Interesuje ją przemieszczanie punktów w przestrzeni i wprawianie rzeczy w ruch, a także stare przedwojenne aparaty fotograficzne i muzyka filmowa.

Marta Ostajewska (ur. 1980) Absolwentka ASP w Gandawie i UŁ. Artystka wizualna, doktorantka na ASP w Krakowie. Interesuje ją świat ukryty, relacja przestrzeni, ciała i przedmiotu.

Streszczenie

Miasto, sny i artysta, który nagle przestaje śnić. "Miasto snu" to oniryczna, utopijna, słodko-gorzka opowieść o mieście, nasycona snami łódzkich artystów. Autentyczne sny, notowane w notesach snów przez łódzkich artystów, przeplatają się w niej z realistycznymi obrazami Łodzi. To dokumentalna impresja animowana o więzach, marzeniach, rzeczywistości i o tym, jak sny potrafią zmienić miasto i nas samych. Animacja powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi i stypendium MKiDN.

Pokazy

 1. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
 2. Muzeum Kinematografii w ŁodziNa ambonie


2016, reż. Tomasz Wiśniewski
25 min. Film Dokumentalny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Tomasz Wiśniewski

Urodził sie 1958. Filmowiec, dziennikarz, historyk

Streszczenie

Pan Kazimierz od kilkudziesięciu lat żyje na wózku. Nie ma dwóhc nóg, pomimo tego nie traci pogody ducha. jest człowiekiem optymistycznie nastawionym do świata. Jegio zycie wypełnia praca, modlitwa a z twarzy nie znika mu usmiech. Pan Kazimierz od kilkudziesięciu lat żyje na wózku. Nie ma dwóhc nóg, pomimo tego nie traci pogody ducha. jest człowiekiem optymistycznie nastawionym do świata. Jegio zycie wypełnia praca, modlitwa a z twarzy nie znika mu usmiech.
Pan Kazimierz od kilkudziesięciu lat żyje na wózku. Nie ma dwóhc nóg, pomimo tego nie traci pogody ducha. jest człowiekiem optymistycznie nastawionym do świata. Jegio zycie wypełnia praca, modlitwa a z twarzy nie znika mu usmiech.

Pokazy

 1. nie dotyczy

Nagrody

 1. nie dotyczyOstatnie Pożegnanie


2017, reż. Aleksander Czermiński
14 min. Film Fabularny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Aleksander Czermiński

Aleksander Czermiński ma 21 lat i aktualnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie SWPS - kierunek, który bardzo sobie chwali. Planuje dostać się na reżyserię filmową do Szkoły Filmowej w Łodzi, o czym marzy od dawna. Filmy wymyślał i robił od dziecka, tak samo ze scenariuszami pełnometrażowymi, które na dzień dzisiejszy leżą w szufladzie. Jego filmy (jeżeli powstaną) charakteryzować się będą dość depresyjnymi tematami i brakiem 'happy endów', co ostatecznie ma doprowadzić do katharsis.

Interesuje się całym światem, zwłaszcza człowiekiem. Jego hobby jest badanie ludzkiej psychiki, zaglądanie w dusze innych.

Streszczenie

Tuż przed pogrzebem, w kaplicy, gdy trumna ze zmarłą jest jeszcze otwarta, bliscy nieboszczki zbierają się, aby pożegnać ją po raz ostatni. Nie są oni jednak mocno do niej przywiązani...

Najnowsza krótkometrażowa produkcja Aleksandra Czermińskiego. Film został dofinansowany przez Miasto stołeczne Warszawę, w ramach Inicjatyw Młodzieżowych SH.

Scenariusz i reżyseria - Aleksander Czermiński
Zdjęcia - Jakub Bach
Kierownictwo Produkcji - Franciszek Rupala
Produkcja i montaż - Aleksander Czermiński
Charakteryzacja i sekretarz planu - Natalia Szulim
Dźwięk - Miłosz Latosi, Aleksandra Wrzosek
Pomoc Techniczna - Aleksandra Wrzosek, Sarah Kowalski

Występują:

Barbara Zielińska
Wiktor Skowroński
Katarzyna Żak
Michał Jarmicki
Maria Robaszkiewicz
Karol Górski
Mateusz Mosiewicz
Joanna Trzepiecińska
Krystyna Kołodziejczyk
Tomasz Marzecki

Pokazy

 1. Film został ukończony tuż przez terminem zgłoszenia go do Solanina , nie był więc jeszcze gdziekolwiek pokazywany.Pozostać


2016, reż. Stanisław Białoskórski
1 min. Film Animowany , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Stanisław Białoskórski

Stanisław Białoskórski (ur. 1991) - twórca filmów krótkometrażowych, a na co dzień programista aplikacji internetowych. Absolwent Informatyki na Politechnice Wrocławskiej.

Streszczenie

Kulek i Adam są dobrymi przyjaciółmi. Niestety świat nie jest kolorowy i czasami trzeba robić rzeczy, na które nie ma się ochoty. Nawet gdy pada deszcz i jest bardzo mokro. A jeśliby tak zostać, a nie wyjechać"

Pokazy

 1. - 62. OKFA Konin
 2. - 35. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film
 3. - 9. Kameralne Lato w Radomiu
 4. - T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, konkurs powiększenie
 5. - 17. Polish Film Festival Los Angeles
 6. - 10. Offeliada w Gnieźnie
 7. - KISFF 100 Films in 100 Minutes (Kyiv, Dnipro, Chernivtsi, Kharkiv, L'viv, Cherkasy, Sumy, Vinnytsia)Prison Architects


2016, reż. Kamil Iwanowicz
10 min. Film Dokumentalny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Kamil Iwanowicz

Twórca niezależnych filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego wcześniejsze projekty to m. in. nagradzany short Bożena i Paweł , Thank You For Playing: Kultowe Magazyny o Grach , odpowiadał za zdjęcia i montaż w Popek Za Życia .

Streszczenie

"Prison Architects" to króta forma dokumentalna, która przedstawia skazanych w Świdnickim Areszcie Śledczym. Bohaterowie dokumentu uchylają na chwilę drzwi do swojej zamkniętej fortecy i pozwalają nam zajrzeć do środka. Głownym tematem naszych rozmów są podróże, walki na noże i bliżej niewypowiedziana prawda.wINNY


2016, reż. Jan Sobczyński
3 min. Film Fabularny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Jan Sobczyński

Pasjonuje mnie tworzenie oraz opowiadanie całkowicie nowej historii, a film daje możliwość przedstawienia swoich przemyśleń na ekranie. Reżyseruję krótkie filmy fabularne o różnej tematyce; chciałbym skłaniać ludzi do refleksji nad codziennymi problemami.

Streszczenie

Przedstawiona historia ukazuje absurd, w kierunku którego powoli zmierza polskie społeczeństwo. Pomimo lekkiej formy film ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości; obnaża niedorzeczność postawy jaką prezentuje jeden z bohaterów.

Pokazy

 1. Fresh Form Film Festival 2017
 2. Festiwal RELANIUMZa zdrowie słońca


2017, reż. Katarzyna Krapacz
10 min. Film Fabularny , Konkurs Niezależny

O reżyserze

Katarzyna Krapacz

Katarzyna Krapacz. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Pracowała jako asystent reżysera Igora Gorzkowskiego i koordynator wielu projektów kulturalnych, m.in. w Studiu Teatralnym Koło, Teatrze Ochoty, Teatrze Powszechnym i Stowarzyszeniu Artanimacje. Inicjatorka polsko-ukraińskiego "Projektu Witkacy" oraz projektu Muzeum Społeczne Nowe Dynasy, którego ideą jest rewitalizacja nieczynnego toru kolarskiego na warszawskiej Pradze. Zrealizowała kilka krótkometrażowych filmów dokumentalnych, m.in.: "Nowe Dynasy" czy "Trzy kolory" o migrantach mieszkających w Warszawie. Reżyserka czytań performatywnych, instruktorka warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży.

Streszczenie

Wanda i Laura. Dwie kobiety. Konfrontacja z przeszłością, z własnymi wyobrażeniami i pragnieniami. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Tove Jansson. W filmie grają: Aleksandra Bednarz i Anna Sroka-Hryń.