Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

CZAS NA BUNT

 Syndrom Hamleta

Reżyseria: Daniel Le Hai
Czas: 14:24 min

OPIS:

Główną bohaterką filmu jest Ania – była studentka ASP, freeganka, performerka, członkini organizacji Extinction Rebelion. Wraz ze swoimi rówieśnikami protestuje przeciwko zmianom klimatycznym i bierze udział w strajku kobiet. Na protestach zajmuje się deeskalacją – czyli ograniczaniem przemocy. Film stanowi portret współczesnej Polski oczami aktywistki, pokazuje energię młodych ludzi oraz ogromny rozłam w społeczeństwie.


O twórcy: Daniel Le Hai jest studentem trzeciego roku na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych AKRF FOSA, Bydgoskiej Kroniki Filmowej, absolwent przedszkola filmowego w szkole Wajdy. Autor zdjęć i reżyser filmów amatorskich, etiud studenckich i teledysków.

JOANNA D'ARC 

Syndrom Hamleta

Reżyseria: Aleksander Szamałek
Czas: 29:59 min

OPIS:

Choć tytuł nawiązuje do sławnej średniowiecznej francuskiej wojowniczki jest to historia jak najbardziej współczesna. Główną bohaterką filmu jest Aneta, która od kilku miesięcy zarządza salonem masażu erotycznego we Francji. Wyjechała z Polski, żeby odnaleźć swoją drogę. Jednak coraz większe problemy z partnerem oraz dorastające dzieci pchną ją do decyzji, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Postanawia ułożyć sobie życie na nowo u boku innego mężczyzny i skoncentrować się na dzieciach. Organizuje także casting do reżyserowanego przez siebie musicalu. Czy uda się jej wyjść na prostą i odnaleźć spokój, którego od tak dawna poszukuje?

O twórcy: Aleksander Szamałek - pochodzi z Otwocka i aktualnie studiuje na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego zainteresowanie fotografią zaczęło się już w szkole podstawowej. To szybko przerodziło się w pasję do filmu. Spędził dwa lata w Paryżu, gdzie studiował teorię sztuki filmowej i teatralnej na paryskim uniwersytecie Nanterre X. Po powrocie do Polski rozpoczął studia w Szkole Filmowej im. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wtedy ponownie wyjechał tymczasowo do Francji, by nakręcić dokument, o którym zaczął myśleć już podczas studiów w Paryżu.

POCZEKALNIA

Syndrom Hamleta

Reżyseria: Aleksandra Folczak
Czas: 23:13 min

OPIS:

Film porusza temat epidemii koronawirusa i emocji towarzyszących ludziom podczas tej trudnej sytuacji. W czasie izolacji spowodowanej przez epidemię, reżyserka rozmawia przez telefon z przyjaciółmi oraz rodziną. Film jest zapisem intymnych zwierzeń ludzi usiłujących zaadoptować się do tej niecodziennej sytuacji, ich tęsknot, potrzeb, emocji. W historiach pełnych wzruszeń
i humoru, każdy odnajdzie fragment swoich przeżyć z tego trudnego okresu.


O twórcy: Aleksandra Folczak - studentka montażu filmowego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Przed rozpoczęciem nauki w szkole filmowej ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy. Nakręciła tam swój pierwszy krótkometrażowy film dokumentalny pod tytułem „Muszę sobie trampki kupić".

SOLAR VOYAGE 

Syndrom Hamleta

Reżyseria: Adam Żądło
Czas: 18:29 min

OPIS:

Bohaterem filmu jest Mirek Lech - wizjoner, wynalazca, ekstremalny podróżnik, as odnawialnych źródeł energii. To opowieść o wielkim umyśle, palącej obsesji, szalejących żywiołach, zmaganiu się ze schizofrenią oraz problemach z akceptacją społeczną i rodzinną. To prawdziwa historia człowieka żyjącego w izolacji, który w poszukiwaniu miłości i słońca wyrusza
w niewiarygodną podróż dookoła świata.


O twórcy: Adam Żądło - reżyser, artysta audiowizualny. Specjalizuje się w animacjach, fotografii i filmie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz wykładowca na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wychowany na wsi. Jego sztuka łączy doświadczenie pracy w terenie z wiedzą naukową i technologiami. Pracował przy budowie cyborga oraz współpracował z zespołami rozwijającymi technologie kosmiczne (AGH Space Systems, KRAKSAT). Kocha krowy i owce. Wyróżniany na licznych międzynarodowych konkursach (m.in. Sony, Adobe, Smithsonian, Nikon).

TEN OBRAZEK JEST BARDZO ŁADNYSyndrom Hamleta

Reżyseria: Jakub Ciosiński
Czas: 29:50 min

OPIS:

Intymne sytuacje przedstawione w filmie były rejestrowane telefonem, na taśmie VHS lub filmowane aparatem cyfrowym. Reżyser pokazuje życie trzypokoleniowej rodziny w kontekście miłosnych niepowodzeń i problemów z budowaniem relacji. Czy obiektyw kamery może służyć jako narzędzie do prowadzenia filmoterapii lub zrozumienia historii rodzinnych? Ten dokumentalny autoportret rodzinny łączy nie tylko różne techniki filmowe, ale także różne etapy życia i normy społeczne dotyczące relacji. Prawie wszyscy członkowie Ciosińskich mają w tym coś do powiedzenia.


O twórcy: Jakub Ciosiński - absolwent Digital Design oraz Art & Design na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Realizuje filmy dokumentalne i eksperymentalne projekty wideo.