Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

MOC Z COTTBUS FILMFESTIVAL

Cottbus

Podczas Solanina prezentujemy wybrane filmy z Film Festiwal Cottbus - wiodącego niemieckiego festiwalu kina wschodnioeuropejskiego.To w Cottbus twórcy ubiegają się o statuetkę LUBINA (co po łużycku znaczy: urokliwa). Tegoroczna 27 edycja odbędzie się od 7 do 12 listopada.

Szczegóły: www.filmfestivalcottbus.de

MORGENROT

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Michał Korchowiec
Czas: 68 min

 Morgenrot

Opis:

Film o długotrwałych powikłaniach wojny. Brutalne, utajnione wstydem wydarzenia, nieświadomie stają się dziedziczną chorobą. Szczere wypowiedzenie tajemnic pozwala na analizę potencjalnie prowadzącą do oczyszczenia. Film o odzyskiwaniu szczegółów pamięci, o wypowiadaniu tajemnic pierwszy raz, o przyznawaniu się do błędów, próbując zrozumieć z czego wynikają.

 

MÓJ DOM

Produkcja: Niemcy, Polska, Wielka Brytania, 2012
Reżyseria: Magdalena Szymków
Czas: 29 min

Mój dom

Opis:

Dwie kobiety, jeden dom. Paradoksy historii wpisane w intymną opowieść Polki i Niemki. Losy równoległe splecione wojną. Kto jest najeźdźcą, represjonowanym, winnym, a kto ofiarą? Narracja wspomnień i obrazów jest płynna jak granice wojny na jej peryferiach. Rytuały codzienności i detal są językiem opowieści. Tradycyjna dokumentacja i eksperymentalne przetwarzanie archiwaliów w impresji o wysiedleniach.

 

POKÓJ

Produkcja: Niemcy, 2016
Reżyseria: Anne-Kathrin Schöler-Rensch, Clemens Schiesko
Czas: 5 min

Pokój


Przeznaczenie decyduje o tym, kiedy każdy z nas ma się narodzić i kiedy odejdzie. Rzeczywistość jest uniwersalnie zrozumiałym stanem, który przekracza i zupełnie pomija osobiste różnice międzyludzkie i barierę języka. Ze względu na korzenie reżyserów, fragmenty Biblii, nagrane w języku serbołużyczan,
zostały zilustrowane odpowiadającym ich treści materiałem filmowym.