Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

21-25/08 Nowa Sól

NAJLEPSZE FILMY Z GRAND OFF

Grand Off

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane są na festiwalowej Gali, która w tym roku odbędzie się 1 grudnia. Wcześniej, w czasie festiwalu, w jednym z warszawskich kin, dedykowany jest widzom bardzo zróżnicowany, interesujący program.

Na festiwal nadesłano 3964 filmów ze 123 krajów całego świata.

Na każdym festiwalu przyjmujemy i nagradzamy gości specjalnych. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn i Andriej Zwiagincew.

 

Ojciec Adnana

Najlepszy Scenariusz - Adnan 'S Father / Ojciec Adnana

Reżyser: Sylvia Le Fanu
Dania / Denmark, 2017

Uchodźca Sayid, syryjski lekarz, właśnie otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii. Zamierza osiedlić się na duńskiej wsi i wraz z synem Adnanem rozpocząć nowe życie. Zmaga się z nauką nowego języka, jednocześnie próbując zachować szacunek syna, którego asymilacja przebiega nieco szybciej.

 

Przeniesieni

Najlepsza Reżyseria oraz Najlepszy Film Fabularny - The Transfer / Przeniesienie

Reżyser: Michael Grudsky
Izrael / Israel, 2017

Izraelski oficer Erez i jego dwóch żołnierzy dostają rozkaz przetransportowania więźnia do więzienia Megiddo. Podczas drogi eskaluje napięcie, co skłania młodego oficera do przekroczenia swoich uprawnień w celu opanowania sytuacji.

 

Wewnątrz ścigam się

Najlepsze Zdjęcia oraz Najlepszy Montaż - Inside I'm Racing / Wewnątrz ścigam się

Reżyser: Aleksander Szeser
Irlandia / Ireland 2017

Autystyczny chłopiec jest zafascynowany sportami motorowymi. Niespodziewanie znajduje okazję, aby poddać próbie swoją pasję.

 

Osobliwe zdolności pana Mahlera

Najlepsza Scenografia oraz Najlepsza Rola Męska - Osoba nominowana: André M.Hennicke - The Peculiar Abilities of Mr Mahler / Osobliwe zdolnościpana Mahlera

Reżyser / Director: Paul Philipp
Niemcy / Germany NRD, 2017

Rok 1987. Śledczy Mahler posiada paranormalne zdolności. Jego przełożeni kierują go do rozwiązywania sprawy zaginionego siedmioletniego Henry'ego Kiefera, zanim sprawa przyczyni się do napięcia stosunków z Zachodem. Ale Mahler odkrywa coś, co uczyni rodzinną tragedię problemem politycznym...

 

Myślę, że się w tobie podkochuję

Najlepsza Rola Kobieca - Osoba nominowana: Inez Dahl Torhaug - I think i have a crush on you / Myślę, że się w tobie podkochuję

Reżyser / Director: Maria Eriksson-Hecht
Szwecja / Sweden, 2017

13-letnia Nadja poznaje przez internet swoją pokrewną duszę, Williama. Zakochuje się w nim, chociaż nie spotkała go w „realu". Ale kiedy rozmowy zmierzają ku wymianie nagich fotografii, William nie wydaje się już taki uroczy i wrażliwy.

 

Abramek wrócił sam

Najlepszy Film Dokumentalny - Abram returned alone / Abramek wrócił sam

Reżyser: Tomasz Wiśniewski
Polska / Poland, 2018

Henryk Prajs był ostatnim Żydem z Góry Kalwarii i szwoleżerem z Suwalskiej Brygady Kawalerii z kampanii wrześniowej 1939. Przeżył wojnę i Holokaust, ale pozostał ze swoim życiem całkowicie sam.

 

Koncert_ognia

Najlepszy Film Animowany - Concert of the fire / Koncert ognia

Reżyser: Mariia Konopatova
Rosja / Russian Federation, 2018

Historia walki pomiędzy sztuką i śmiercią. Skrzypek w środku wojennej zawieruchy przygotowuje się na śmierć. Czy muzyka w sercu i skrzypce w dłoniach pomogą mu stawić opór samej Śmierci?

 

Mleko

Najlepszy Film Polski - Milk / Mleko

Reżyser: Urszula Morga
Polska / Poland, 2017

Ewa zabiera córkę do domku nad jeziorem, aby przygotować jej urodzinowe przyjęcie. Julka, bez wiedzy matki, zabiera ze sobą chłopaka. Kobieta otwarcie go nie lubi i chce się go pozbyć. Im bardziej się jednak stara, tym bardziej staje się oczywiste, że będzie musiała stoczyć walkę przede wszystkim ze sobą.