Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

NAJLEPSZE FILMY Z GRAND OFF

Grand Off

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.


Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane są na festiwalowej Gali, która w tym roku odbędzie się 3 grudnia. Wcześniej, w czasie festiwalu, w jednym z warszawskich kin, dedykowany jest widzom bardzo zróżnicowany, interesujący program.

Z początkiem 2021 roku, Festiwal Grand OFF zmienił nazwę na Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

Na każdym festiwalu przyjmujemy i nagradzamy gości specjalnych. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr, Ewa Wiśniewska, Witold Kon.

  

FRIEND

Najlepsza fabuła – Friend

Produkcja: Białoruś
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Andrey Svetlov
Czas: 21 min

Opis fabuły:

Przyjaciel to film o dwóch uczniach. Jeden z nich marzy o nowym smartfonie, drugi o prostej przyjaźni. Przypadkowo razem znajdują się w sytuacji, z której będą musieli się wydostać. To bogata historia doprawiona dziecięcym awanturnictwem i lekkim humorem.

APRIL´S LAST MEMORIES

Najlepsza reżyseria – April´s Last Memories

Produkcja: Meksyk
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Nancy Cruz Orozco
Czas: 21 min

Opis fabuły:

Camila i April dorastały razem w małym miasteczku na wybrzeżu i są najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy rodzina April przeprowadzi się do miasta, ich drogi na zawsze będą musiały się rozejść. Żadna z dziewczyn nie wie, jak pożegnać się z ukochaną osobą.

 Sukienka

Najlepsza Film Polski, Najlepsza aktorka – Sukienka

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Tadeusz Łysiak
Czas: 30 min

Opis fabuły:

Pożądanie, seksualność i fizyczność – to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji...

 So long, Paris!

Najlepsza scenariusz – So long, Paris!

Produkcja: Francja
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Charles Dudoignon-Valade
Czas: 17 min

Opis fabuły:

Słodko-gorzka komedia o zbuntowanej nastolatce, która po niespodziewanym spotkaniu z kochankiem jej ojca akceptuje rozwód rodziców.

My Father’s Naples

Najlepsza montaż – My Father's Naples

Produkcja: Włochy
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Alessia Bottone
Czas: 20 min

Opis fabuły:

Giuseppe zawsze patrzył na horyzont, jakby było tam coś, za czym tęsknił, coś, co go uwolni. Jako młoda dziewczyna, jego córka, Alessia (reżyserka), widziała go dzień po dniu, jak wygląda przez okno, zawsze zastanawiając się, co tam jest, co tak mocno przykuwa jego uwagę.

Pappo e Bucco

Najlepsza aktor – Pappo e Bucco

Produkcja: Włochy
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Antonio Losito
Czas: 15 min

Opis fabuły:

Elia i Aldo to dwaj eksklauni. Od lat mieszkają razem, odizolowani od wszystkich i wszystkiego. Aldo od dawna prosi Elię o pomoc w zakończeniu cierpienia spowodowanego chorobą. Elia próbuje odwieść go od tego w każdy możliwy sposób, dopóki nie zorientuje się, że stan Aldo jest poważniejszy, niż myślał.

A Man in Chain

Najlepsza dokument – A Man in Chain

Produkcja: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Alireza Mirasadollah
Czas: 23 min

Opis fabuły:

Issa to 29-letni mężczyzna przykuty łańcuchami. W ciągu ostatnich 14 lat, przez zimę i lato, pory deszczowe i suszę, był przywiązany do grubego korzenia drzewa w pobliżu rodzinnej chaty. Nie może wyjść poza ziemski krąg, który wyznacza jego 2-metrowy metalowy łańcuch.

Too Late

Najlepsza animacja– Too Late

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Kinga Syrek
Czas: 16 min

Opis fabuły:

Bohaterką filmu animowanego jest Edie Sedgwick, modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy'ego Warhola. Film jednak nie opowiada o jej związku z Warholem, ale o relacji z jej toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo rzuciło cień na jej dorosłe, przesiąknięte alkoholem i narkotykami życie. Bohaterowie przedstawieni są w postaci sylwetek przypominających wycinanki z papieru lub lalki z teatru cieni.

LET ME BE, DEAR

Najlepsza scenografia – Let me be, dear

Produkcja: Malta
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Samira Damato
Czas: 14 min

Opis fabuły:

Malta, rok 1964. Pewna rodzina pogrążona jest w finansowej i emocjonalnej zawierusze, gdy brytyjskie wpływy na Malcie zaczynają słabnąć. Aby uchronić matkę przed temperamentem ojca, Mariella, psotna dziewczynka, planuje się go pozbyć.

Melting Landscapes Glaciers

Najlepsza zdjęcia – Melting Landscapes Glaciers

Produkcja: Hiszpania
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Pepe Molina Cruz
Czas: 8 min

Opis fabuły:

Ten dokument, ukazujący powolne, ale ciągłe topnienie lodowców i ich związek ze zmianami klimatu, został nakręcony na Antarktydzie, w Argentynie, Chile, na Grenlandii i Islandii. Badanie lodowców naszej planety jest kluczem do zrozumienia zmian klimatycznych.