Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Nezávislý 3KINO Praha

3 KINO

Podstawowym celem festiwalu 3Kino w Pradze jest pokazanie widzom tego co najlepsze we współczesnej kinematografii trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech i Węgier. Szczególny nacisk kładziemy na wysoką jakość polskich filmów, których czeska publiczność nie zna za dobrze. Drugim ważnym aspektem jest symboliczne połączenie festiwali filmów z tych krajów, zwłaszcza w kontekście partnerskiej współpracy: Babie Lato Filmowe w Trzyńcu, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie i Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w od 1 do 5 listopada.
Szczegóły znaleźć można na stronie www.3kino.cz

 

BABA Z LODU

Produkcja: Czechy
Rok produkcji: 2017
Reżyseria: Bohdan Sláma
Czas: 106 min

Baba z lodu

Obsada:

Zuzana Kronerová
Pavel Nový
Daniel Vízek
Václav Neužil jr.

Opis:

We współczesnej kinematografii czeskiej Bohdan Sláma ma status gwiazdy. Od początku swojej reżyserskiej kariery, którą rozpoczął w roku 2001 pełnometrażowym debiutem Dzikie pszczoły, był twórcą wyczulonym na problemy ludzi żyjących na obrzeżach społeczeństwa – w sensie zarówno geograficznym, klasowym, genderowym, jak i wiekowym. W Babie z lodu Sláma z właściwą sobie empatią umożliwia widzowi poznanie 60-letniej wdowy Hany, od której rodzina oczekuje tylko jednego: wypełnienia roli opiekuńczej matki i babki. Ona jednak zrzuca gorset codzienności, by odważnie wskoczyć – przenośnie i dosłownie – w nurt życia. Pomaga jej w tym rówieśnik Broňo oraz związane z nim grono „morsów", którzy stają się nową rodziną Hany. W tym rodzinno-środowiskowym dramacie Sláma w typowy dla siebie sposób konfrontuje postawy życiowe i poglądy kilku pokoleń, obalając zarazem powszechnie utrwalone przekonania o pozycji kobiety w wieku emerytalnym.

 FAMO

 

 

 

Akademia Filmowa Miroslava Ondříčka w Pisku

6 dni

Sześć dni 

Reżyseria: Michaela Poláková,
Czechy, 30'

Sześć krytycznych dni w życiu młodych dziewcząt. Są ważniejsze niż inne dni, właśnie dlatego, że dla nich nic już nie będzie takie samo.

Złoto

Złoto

Reżyseria: Jakub Vaňo
Czechy,  22'

Gustav Meyrink poświęcił swoje życie poszukiwaniu materiału niezbędnego do produkcji rubinowego szkła. Niestety, miejsce i ludzie za tą zagadką są związani z ciemnymi mocami i Gustav odkrywa, że nie wszystko jest nam dane.

Fleur

Fleur

Reżyseria: Oliver Beaujard
Czechy, 18'

Nawet w magicznym świecie nie wszystko jest różowe. Samotny Jáchym żyje ze swoim ojcem - ogrodnikiem. Przeszkadza mu to, że ojciec zajmuje się tylko swoją pracą. Kiedy Jáchym niechcący niszczy kwiat, którym opiekuje się ojciec, zaczynają dziać się rzeczy, których nikt się nie spodziewał.

 

Jama

Jama

Reżyseria: Filip Kilián
Czechy , 28'

Amerykański medyk zostaje zraniony w walce z nieprzyjacielem. Zmusza go to, żeby przeczekać bitwę na ziemi niczyjej. Dla swojego bezpieczeństwa decyduje się, żeby szukać azylu w jamie. Nie jest w niej jednak sam...

 3kino

Jindřich Štreit

Reżyseria: Jakub Jan
Czechy, 20'

Film dokumentalny o znanym fotografie Jindřichu Štreitovi. Umożliwia wgląd do duszy człowieka, który swojej pasji - fotografii - poświęcił całe życie.

 VSMU

Wyższa Szkoła Sztuk Scenicznych w Bratysławie - VSMU

Chill

Chilli

Reżyseria: Martina Mikušová
Słowacja 7'52

Film o agresji, namiętnościach i nieporozumieniach w relacjach. Animacja i wizualizacje inspirowane są sztuką naiwną, obrazami czerpanymi ze snów i podświadomości.

 

Test

Test 

Reżyseria: Gregor Valentovič
Słowacja, 27'21''

Alena, kobieta w wieku średnim, jest skrzypaczką w jednej z wiodących orkiestr na Słowacji. Kiedy jej profesjonalne umiejętności zostają poddane testowi, musi przedefiniować swoją pozycję w społeczeństwie oraz naprawić relację z jej nastoletnią córką, która właśnie wyprowadziła się z domu.

Józefa nie ma dziś w domu 

Reżyseria: Boris Šlapeta
Słowacja, 30'

Film „Josef is not home today" opowiada historię Józefa, czterdziestoletniego mężczyzny. Pewnego poranka bohater wychodzi wyrzucić śmieci, siada na ławce i nie chce z niej wstać. Nie może wrócić do swojej rodziny, ani do swojej pracy. Nikt nie wie, dlaczego. Nawet on sam. Jedyną formą za pomocą której wypowiada co czuje są wiersze, które recytuje.

Piękna i rycerz

Piękna i rycerz

Reżyseria: Gregor Valentovič
Słowacja 4'24''

Krótka opowieść o rycerzu w krzywym zwierciadle.

Tutti

Tutti

Reżyseria: Marek Jasaň
Słowacja  1'


Krótkometrażowe animowane ćwiczenie o dłoniach.

Skandynawia

Skandynawia 

Reżyseria: Katarína Kočanová
Słowacja, 1'58''

Krótkometrażowy film animowany o zwierzętach i przetrwaniu na tajemniczych ziemiach Skandynawii.

 Brat jeleń

Brat jeleń 

Reżyseria: Katarína Kočanová
Słowacja, 12'

Surrealistyczna bajka o miłości i śmierci. Film inspirowany baśnią ludową o chłopcu, który ucieka przed okrutnym przeznaczeniem zamieniając się w jelenia. Słowacka reżyserka powraca w swym filmie do tradycyjnej animacji lalek proponując nowe spojrzenie na baśń.

Okupacja

Okupacja 

Reżyseria: Martina Mikušová
Słowacja, 3'30''

Krótkometrażowa animacja o nadużyciach.