Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Nezávislý 3KINO Praha

3 KINO

Podstawowym celem festiwalu 3Kino w Pradze jest pokazanie widzom tego co najlepsze we współczesnej kinematografii trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech i Węgier. Szczególny nacisk kładziemy na wysoką jakość polskich filmów, których czeska publiczność nie zna za dobrze. Drugim ważnym aspektem jest symboliczne połączenie festiwali filmów z tych krajów, zwłaszcza w kontekście partnerskiej współpracy: Babie Lato Filmowe w Trzyńcu, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie i Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w od 1 do 8 listopada.
Szczegóły znaleźć można na stronie www.3kino.cz

 

KAWKI NA DRODZE

Produkcja: Czechy, Polska, Słowacja i Słowenia
Rok produkcji: 2017
Reżyseria: Olmo Omerzu
Czas: 85 min

Kawki na drodze

Obsada:

Tomás Mrvík
Jan Frantisek Uher
Eliska Krenková
Lenka Vlasáková
Martin Pechlát

Opis:

Zima z pewnością nie sprzyja ucieczkom z domu. Kiedy jednak nie ma nic do roboty, każda przygoda jest lepsza niż bezczynność. Mára (Tomáš Mrvík) i Heduš (Jan Uher) wsiadają w skradziony samochód, by odwiedzić dziadka jednego z chłopców. Jadąc w starym audi najpierw popisują się sami przed sobą, a potem chcą zaimponować dziewczynie, którą spotkali przy szosie. Te młodzieńcze wybryki mają miejsce na tle krajobrazów skąpanych we mgle - na łonie natury, którą reżyser Olmo Omerzu wybrał jako świadka chłopięcych przeżyć. "Kawki na drodze" to łotrzykowska opowieść w duchu coming of age, której towarzyszy gatunkowy sztafaż kina drogi. Gdy Márę złapie policja, przypomną o sobie stare prawdy: dorosłym nie należy ufać, a na kumplach zawsze można polegać.

 

FAMO

Akademia Filmowa Miroslava Ondříčka w Pisku

Robine

Robine

Reżyseria: Oliver Beaujard
Czas: 30 minut

Film przedstawia historię młodego Eryka, który przeżywa okres kilkudniowej, niezwykłej fizycznej i psychicznej przemiany. Widz po raz pierwszy poznaje Eryka na szalonej imprezie, kiedy pyta nieznajomego o zapalniczkę. Ten daje mu do ręki dziwne urządzenie. Poprzez ten pozornie niewinny gest, który symbolizuje przekazanie ognia, wiara Eryka zostaje przypieczętowana. Otrzymuje moce, które nie tylko zmienią całe jego życie, ale także zmuszą go podjęcia decyzji dotyczących jego przyszłosci, przyszłosci kilku nieznajomych, a także jego najlepszego przyjaciela Robina.

 Prohibiotria

Prohibitoria

Reżyseria: Filip Kilián
Czas: 18 minut

Film krótkometrażowy utrzymany w stylu „1984" Orwella, pozostawia widza z pytaniem „kto kogo obserwuje"?

 Złoty deszcz

Złoty deszcz

Reżyseria: Zuzana Uhrová
Czas: 25 minut

Historia o szczęściu i niepowodzeniach zwyczajnego człowieka – kominiarza Lucky'ego. Akcja rozgrywa się w mieście portowym Hradubice. To tutaj mieszka dobry kominiarz Lucky, otoczony milusińskimi i złośliwymi ludźmi. Lucky przynosi szczęście wszystkim mieszkańcom miasteczka, tylko nie sobie. Mieszkańcy zabierają całe jego powodzenie, więc Lucky znajduje się w nieciekawym położeniu. Na szczęście los odnajdzie Lucky'ego i zwróci mu pomyślność. Lucky zorientuje się też, że ludzie, którym przynosił szczęście wcale na to nie zasługują. Po raz pierwszy zrozumie także, że może zatrzymać część szczęścia dla siebie. Od tego momentu jego życie całkowicie się zmieni.

 The Cube

Kostka

Reżyseria: Tomáš Pavlíček
Czas: 10 minut

Kostka jest jedną z wielu kostek outsiderów, które na próżno próbują zostać włączone do społeczeństwa. Pomimo wysiłków rygorystyczne społeczeństwo zdominowane przez ciasną ideologię, odmawia przyjęcia jej w swoje szeregi. Kostka staje się ofiarą kpin i pogardy, a wkrótce zaczyna być niepożądana dla społeczeństwa. Dręczona przez bezlitosnego strażnika Kostka zostaje pozostawiona sama sobie...

 

B.A.S.E Jumping

B.A.S.E. Jumping

Reżyseria: Olga Abramchik
Czas: 25 minut

Skoczek musi zaliczyć minimum 150-200 skoków ze spadochronu, aby wykonać pierwszy skok z konkretnej lokalizacji. Dopiero wtedy, z odpowiednią dawką cierpliwości, może zacząć uczyć się tajników sztuki skakania od bardziej doświadczonych skoczków. W tym sporcie nie ma miejsca na pomyłkę. W ubiegłym roku zginęło 39 skoczków. Mimo to sport ten zyskuje coraz więcej entuzjastów. Karel Bejšovec jest jednym z nich.

 Rozkaz

Rozkaz!

Reżyseria: Porin Rašpica
Czas: 5 minut

Generał wysyła swojego posłańca z rozkazem zaatakowania wroga na linii frontu oraz tajną wiadomością, która może przesadzić o losach bitwy.

 Lis w kurniku

Lis w kurniku

Reżyseria: Monika Kocinová
Czas: 5 minut

Kiedy lisy postanawiają zaatakować kurnik, ktoś musi dać im nauczkę i pokazać jak to jest. 

 

VSMU

Wyższa Szkoła Sztuk Scenicznych w Bratysławie – VSMU

O mojej siostrze

O mojej siostrze

Reżyseria: Barbora Sliepková
Czas: 16 minut

Film About My Sister to esej dokumentalny o pewnej nastolatce. Ukazuje współczesny świat przez pryzmat młodej, inteligentnej osoby, która (niechętnie) zdecydowała się na odizolowanie od społeczeństwa. To film o dystansie między ludźmi i o strachu, który powoduje.

 Auuuuna

Auuuna

Reżyseria: Lina Šuková
Czas: 7 minut

Lina to dziewczyna, która żyje w strachu przed potworami chowającymi się pod jej łóżkiem. Pewnego dnia cienie spod jej łóżka pożerają ją i Lina zostaje przeniesiona w ciemny las, gdzie spotyka wilczycę. Lina przekonuje się, że las nie jest tak straszny, jak sobie wyobrażała, a wilczyca okazuje sie bardziej przyjacielem, niż niebezpiecznym wrogiem. Dzięki wilczycy Lina dowiaduje się o potędze natury i jej elementów i tym, że jest częścią „żywej" natury. Uczy się jej słuchać.

 Selfish

SelFish

Reżyseria: Lukáš Figeľ
Czas: 11 minut

Rybak Augustine jest dumny ze swojej kolekcji ryb. Aby mieć komplet musi złapać ostatnią brakującą rybę. Ale to nie będzie takie proste, jak się wydaje. Pomimo użycia rozmaitych metod nie udaje mu się jej złapać. Decyduje się na radykalne rozwiązanie nie zważając na konsekwencje prowadzące do kompletnej katastrofy. Za złapanie ryby odda wszystko, co kiedykolwiek posiadał.

 Magic moments

Magic Moments

Reżyseria: Martina Buchelová
Czas: 20 minut

Rodzice trudzą się by zarobić na życie, więc siostry praktycznie wychowują się same.
- Dlaczego chodzimy po trawie?
- żebyśmy wdepnęły w kupę i miały szczęście.
Dzięki więzi, którą mają, być może już pokonały życiową niedolę.

Night Fell 

Night Fell

Reżyseria: Boris Šlapeta
Czas: 19 minut

Mężczyzna wraca z podróży służbowej. Zatrzymuje się na noc w przydrożnym motelu. Co może się wydarzyć?

 Ręczny ster

Ręczny ster

Reżyseria: Monika Kocinová
Czas: 2 minuty

Pięć palców, cztery ręce i jedna teczka.

 Kanapki

Kanapki – Czeski skarb

Reżyseria: Mária Pinčíková
Czas: 21 minut

Dziennikarz Karel Chudoba tropi najsmaczniejsze kanapki w Czechach. Jest przekonany, że coś jest z nimi nie tak... Czy to tylko przeczucie, czy może jest na tropie czegoś większego?