Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

OFF DO POTĘGI 

The best OFF 9.Solanin Film Festiwal 2017

Komunia

GRAND PRIX - KOMUNIA 

Reżyseria: Anna Zamecka

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. ?Komunia? odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Ja i mój tata

JA I MÓJ TATA

NAJLEPSZA FABUŁA - KINO OFFOWE

Reżyseria: Alek Pietrzak

Ojciec Dawida - Edward, był kapitanem żeglugi wielkiej i w rodzinnym domu pojawiał się na kilka dni w roku. Teraz Dawid ma swoją rodzinę i postanawia zaopiekować się chorym na Alzheimera ojcem. Wreszcie kiedy jest dla nich okazja by wspólnie odbudować relacje zaczyna im w tym przeszkadzać szybko postępująca choroba Edwarda. Z każdym dniem pamięta on coraz mniej z tak cennych dla Dawida wspomnień, które pomagają mu wypełnić lukę z dzieciństwa. Jak wiele Dawid będzie w stanie poświęcić ze swojego poukładanego życia by spędzić z ojcem ostatnie chwile?

 

Więzi

WIĘZI

NAJLEPSZY DOKUMENT - KINO OFFOWE

Reżyseria: Zofia Kowalewska

Czterdzieści pięć lat małżeństwa to imponująca rocznica. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż na osiem lat opuścił żonę dla kochanki. Teraz wspólnie spędzają starość choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi, Zdzisław dalej "wierzgałby po Krakowie". Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.

 

Droga Powrotna

DROGA POWROTNA

NAJLEPSZY FILM KINA NIEZALEŻNEGO

Reżyseria: Mateusz Żegliński

Film opowiada o Eryku, osiemnastolatku, który przechodzi okres próbny w ośrodku leczącym od uzależnień. Od tego testu zależy, czy zostanie przyjęty do społeczności MONAR-u. Eryk nie ma pewności, czy będzie mógł pozostać w ośrodku, żeby rozpocząć terapię. Jednak obiecał już mamie, że zacznie się leczyć. Film powstał na Akademii Sztuki w Szczecinie w Pracowni Malarskiej dr Zbigniewa Rogalskiego

 

Bed Side Story

BED SIDE STORY

NAJLEPSZA ANIMACJA

Reżyseria: Michał Łubiński

Opowieść o nieoczekiwanej, mrożącej krew w żyłach, nocnej wizycie. Wizycie, która nieodwracalnie zmieni życie zwyczajnego nastolatka, zmuszając go by zmierzył się z tym, co dotychczas uważał jedynie za bajkę.