Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

OFF DO POTĘGI

The best OFF 7.Solanin Film Festiwal 2015

mow do mnie

MÓW DO MNIE

Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Marta Prus
Czas: 45 min.

Bohaterem Mów do mnie jest uzależniony od marihuany Krzysiek (21 lat), mieszkaniec ośrodka Monar w Warszawie. Jednak film nie jest kolejną narracją o uzależnieniu, tylko opowieścią o relacji bohatera z reżyserem, nietypowym przykładem tego, jak życie wnika w materię filmową, stawiając bohatera i reżysera w trudnej sytuacji. To historia rodzącego się uczucia, walki ze słabościami
i opowieść o dojrzewaniu do dorosłości.

 

antek

ANTEK

Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Sylwia Galon
Czas: 20 min.

Życie Antka wydaje się być podobne do reszty wychowanków pogotowia opiekuńczego. Wagary, gra w piłkę, ogromne osamotnienie i niezrozumienie, bunt, a przede wszystkim kombinowanie żeby była kasa. Umiesz liczyć, licz na siebie.
Zdarza się też czasem jazda pociągami, tak po prostu, żeby jechać. W tej szarej monotonii dnia i nadziei na lepsze jutro, że telefon zadzwoni, a rodzice nagle się pojawią i zabiorą do domu trudno o nadzieję na lepsze jutro. Dla dzieciaków z pogotowia opiekuńczego świat wygląda inaczej, ich rzeczywistość jest pozbawiona troski i zainteresowania ze strony zaangażowanych rodziców, często od lat zmieniają ośrodki ponieważ w nich dorastają, po drodze bardzo często wpadają w tarapaty, uczą się szybko realiów życia, przez co muszą dorosnąć o wiele szybciej niż ich rówieśnicy. Nie mają wyboru. Mimo to, dzieciaki takie jak Antek są zaradne, dojrzałe, twarde na zewnątrz, a w środku bardzo wrażliwe i bardzo chcą wierzyć, a nawet oszukiwać się, że ta mama, albo brat kiedyś zadzwonią lub pojawią się w drzwiach ośrodka i powiedzą: "Wracasz z nami" Wszystko zmieni się kiedy
do Ośrodka trafia dziewczyna po przejściach, Anka. Mój film jest o samotności, która zbliża dwóch potrzebnych sobie ludzi, o tym,
że czasem drugi człowiek jest dla nas lekcją i ratunkiem.

urodziny

URODZINY

Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Michał Toczek
Czas: 13 min.

Antek jest zakochany w starszej od siebie koleżance - Kasi. Pewnego dnia wpada na pomysł jak zdobyć jej serce...
Film o dojrzewaniu i konfrontacji dziecinności z prawdziwym życiem, które bywa pełne goryczy.

szpila

SZPILA

Rok produkcji: 2014
Reżyseria: Ewa Golis
Czas: 30 min.

Agnieszka Szpila jest samotną matką siedmioletnich biźniaczek, u których został zdiagnozowany autyzm. Szpila nigdy nie poddała się, wielokrotnie na swoim blogu pisała, że dziewczynki z tego wyjdą. Pomimo trudnej sytuacji Agnieszka ma mnóstwo energii, jest aktywna zawodowo, śpiewa białym głosem, bierze udział w akcjach teatru amatorskiego, prowadzi życie towarzyskie, ma ogromną siłę w sobie i seksapil. W pewnym momencie w życiu jej i dziewczynek pojawia się szansa: nowa diagnoza Heleny i Mileny,
a dla Szpili szansa na miłość.

Film jest połączeniem obserwacji dokumentalnej z animacjami, wykorzystuje nowe media takie jak internet oraz nagrania
z telefonu komórkowego.

dom

DOM

Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Agniesza Borowa
Czas: 14 min.


Dom jest miejscem. Rodziną. Historią. Relacjami. Dom jest wspomnieniem, które kształtuje człowieka. Może snem" To jest historia dziewczyny, która wraca do Domu. Ta wizyta sprowadza na nią nawałnicę chaotycznych, trudnych wspomnień. Bez zmierzenia się z nimi, nie opuści domu. Czym jest jej Dom" Czy można to zmienić"

 

The best OFF 8.Solanin Film Festiwal 2016

 

cieplo

CIEPŁO-ZIMNO

Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Marta Prus
Czas: 35 min.

Zrealizowany w jednym ujęciu film "Ciepło-zimno" opowiada historię niespodziewanego spotkania dwóch kobiet z odmiennych światów, które mimo niesprzyjających okoliczności w jakich się poznają w efekcie wzajemnie sobie pomagają.

 

koniec

KONIEC ŚWIATA

Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Monika Pawluczuk
Czas: 40 min.

"Koniec świata" to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata " co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat " słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

 

to czego

TO, CZEGO CHCĘ

Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Damian Kocur
Czas: 30 min.

Współczesny Śląsk, dwójka bohaterów. Ariel - 25-latek, którego całe życie to ukochana drużyna piłkarska i pies. Dla Karoliny - dwudziestoletniej, samotnie wychowującej matki rocznego dziecka - kariera cheerleaderki w jednym ze śląskich klubów piłkarskich jest iluzoryczną szansą na lepsze życie. Spotkanie dwójki jest zderzeniem dwóch pozornie różnych pragnień, których źródłem w obydwu przypadkach jest samotność.

 

dokument

DOKUMENT

Rok produkcji: 2017
Reżyseria: Marcin Podolec
Czas: 7 min.

Portret ojca, którego dorosłe dzieci opuściły rodzinny dom. Obserwujemy dzień z życia 60-letniego mieszkańca małej miejscowości, który w dużym domu mieszka jedynie z żoną. Ujęcia przybliżające codzienne zajęcia, takie jak poranne wyjście na basen, picie kawy czy telefonowanie do dzieci, przeplatane są wspomnieniami i refleksjami mężczyzny, który marzy o pięknie, jednak pozostaje boleśnie świadomy rzeczywistości.

 

wojtek

WOJTEK

Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Monika Stpiczyńska i Bartek Tryzna
Czas: 3 min.

Wojtek ma 33 lata, choruje na zespół Downa. Wojtek lubi Star Wars, Power Rangers i krwawe horrory. Razem ze swoim tatą Jerzym całe wakacje zbierali kartony. Żeby nie zdradzać za dużo z fabuły tego krótkiego filmu i jednocześnie dobić do 200 wymaganych znaków, pozwolimy sobie na napisanie tego długiego i nic nie wnoszącego zdania. Przepraszamy za nie i ślemy pozdrowienia.