Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

POKAZY SPECJALNE

Człowiek bez twarzy

CZŁOWIEK BEZ TWARZY

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Andrzej Bartnikowski
Czas: 66 min

Obsada:

Sambor Czarnota
Marzena Bergmann
Marta Chyczewska
Zbigniew Zamachowski
Filip Bobek
Sebastian Stankiewicz
Sylwia Karczmarczyk
Przemysław Wasilkowski

Opis:

Tytułowym "człowiekiem bez twarzy" jest bohater tej czarnej komedii - Rafał, który zdaje się wyznawać w życiu jedną zasadę - spełnia oczekiwania innych wobec swojej osoby i oszukuje wszystkich dokoła. Uwodzi pracownicę banku, w którym pragnie zaciągnąć duży kredyt dla swej firmy, tylko dlatego, że wyczuwa, że ta tego pragnie. Oszukuje żonę, a gdy ta odkrywa jego zdradę -stara się ratować swe małżeństwo tylko dlatego, że tak wypada. Niezmiennie posługuje się kłamstwem także w działalności biznesowej - prowadzi firmę sprzedająca przez internet buble zamiast markowych towarów, bo uważa, że klienci chcą być oszukiwani płacąc połowę ceny i wierząc, że kupują pełnowartościowy produkt. I wszystko może trwałoby nadal na niezmiennych zasadach, gdyby nie pojawiła się pewna niewygodna okoliczność: ciało Rafała buntuje się i bohater mdleje zawsze wtedy, gdy... kłamie. Ta przypadłość staje się z jednej strony źródłem komicznych sytuacji, z drugiej jednak skłania bohatera do refleksji nad swym dotychczasowym, opartym na kłamstwie, życiem.

Wydarzenia Zielonogórskie

WYDARZENIA ZIELONOGÓRSKIE 1960. BITWA O DOM KATOLICKI

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Rafał Bryll
Czas: 59 min

Obsada:

Andrzej Chudy
Przemysław Wyszyński
Robert Kowalski
Katarzyna Kozak
Maksymilian Bogumił
Maciej Bartnik

Opis:

Film „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki." jest pierwszym, który powstał w oparciu o rekonstrukcję zdarzeń sprzed 57 lat. 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze doszło do jednego z największych w okresie PRL-u buntów Polaków przeciwko władzom komunistycznym. 5000 zielonogórzan stanęło w obronie Domu Katolickiego. Milicja krwawo stłumiła walki, aresztowała kilkaset osób. Przez kilka następnych dekad wydarzenia wymazywano z kart historii. Uczestnicy wydarzeń bali się latami mówić o przeszłości. Film jest hołdem oddanym ludziom, którzy przez 50 lat skrywali w sobie pamięć tamtych dramatycznych dni.

Powstawał na ulicach Zielonej Góry, z udziałem uczestników i świadków Wydarzeń Zielonogórskich z 30 maja 1960 roku, a także grupy rekonstrukcyjnej i statystów. Autorem scenariusza jest Witold Głowacki, reżyserem – Rafał Bryll. Inicjatorem i producentem filmu jest „Gazeta Lubuska". Zrobiła to, aby wyciągnąć na światło dzienne tę niemal zapomnianą kartę polskiej historii.

 

Szare Anioły

OUTCASTS - SZARE ANIOŁY

Produkcja: USA
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Clifford Azize
Czas: 60 min

Opis:

Mocne i prawdziwe historie ludzi dotkniętych przez życie, którym pomagają bracia Franciszkanie Odnowy. Młody zakon, niedawno zatwierdzony przez Papieża Franciszka, pracuje w najtrudniejszych miejscach na świecie: pośród gangów narkotykowych w Irlandii, prostytutek w Anglii, czy też pośród więźniów w Hondurasie. Niezwykłe historie poruszają do głębi serce i umysł, powodując, że zadajemy sobie pytania o cierpienie i sens naszego życia. Jednocześnie "Outcasts - Szare Anioły" to historia tych, którzy wybrali życie w służbie ubogim i cierpiącym.

 Rurales

RURALES

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2017
Reżyseria: Kuba Goździewicz
Czas: 25 min

 

Rurales to film, który jest zapisem miesięcy pracy, tysięcy pokonanych kilometrów i dziesiątek odwiedzonych miejscowości. Jay Pop, Seikon, Krik Kong, SC Szyman oraz Sainer z bagażnikiem pełnym farb wyruszają w kolejną wyprawę po polskich wsiach, odkrywając zapomniane miejscowości i poznając ludzi, którzy w nich żyją. W każdej z nich pozostawiają po sobie murale, będące odzwierciedleniem historii opowiadanych przez mieszkańców, przywożąc sztukę ulicy na wiejskie szosy. Wyprawę dokumentuje Jakub Goździewicz