Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

POLSKA WALCZĄCA W KINIE NIEZALEŻNYM

 

Kazimierz Leski

KAZIMIERZ LESKI

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Małgorzata Brama
Czas: 55 min

Obsada:

Borys Jaźnicki
Małgorzata Zajączkowska
Ireneusz Czop
Aldona Jankowska

Opis:

Opowieść o legendarnych asie polskiego wywiadu, powstańcu warszawskim, honorowym obywatelu Warszawy i Izraela, pułkowniku Kazimierzu Leskim ps. "Bradl". Historia filmu oparta jest m.in. na autentycznych relacjach ostatnich żyjących żołnierzy Batalionu "Miłosz", podkomendnych Kazimierza Leskiego oraz jego przyjaciół i najbliższej rodziny.

Oberlangen

OBERLANGEN

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Małgorzata Brama
Czas: 55 min

Obsada:

Iwona Karlicka
Paulina Klimaszewska
Agnes Skibicka
Katarzyna Pawłowska

Opis:

Film opowiada, na podstawie autentycznych wspomnień kobiet – żołnierzy Armii Krajowej, historię jenieckiego, kobiecego obozu w Oberlangen. Tam, do północno-zachodnich Niemczech wywożone były uczestniczki powstania warszawskiego.

 

Radosław

RADOSŁAW

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Małgorzata Brama
Czas: 43 min

Obsada:

Ireneusz Czop
Iwona Karlicka
Karolina Michalik

Opis:

Bohaterem filmu jest legendarny dowódca Powstania Warszawskiego urodzony w 1896 roku we Lwowie Jan Mazurkiewicz. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach. Po jej zakończeniu na stałe związał się z armią. W sierpniu 1939, przed wybuchem II wojny światowej, był w sztabie Grupy Operacyjnej Dywersji. W połowie września 1939 w Stanisławowie założył Tajną Organizację Wojskową. Po jej połączeniu w marcu 1943 z "Kedywem" - Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej - został zastępcą szefa organizacji, pułkownika Augusta Emila Fieldorfa, ps. "Nil", a 1 lutego 1944 objął dowództwo Kedywu. wstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem (nazwanym od jego pseudonimu Radosław), w skład którego wchodziły oddziały: Broda 53, Zośka, Parasol, Miotła, Pięść i Czata 49. Przeszedł szlak bojowy od Woli, poprzez Stare Miasto, ewakuację kanałami, na Czerniaków i ponownie kanałami na Mokotów. Został poważnie ranny 11 sierpnia, w czasie walk w rejonie ulic Okopowej i Stawki. 2 października 1944 został awansowany na pułkownika. Po kapitulacji kontynuował działalność konspiracyjną, a po rozwiązaniu Armii Krajowej został delegatem na Obszar Centralny Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. 1 sierpnia 1945, w pierwszą rocznicę wybuchu powstania, został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Zwolniony po miesiącu, stanął na czele tzw. Centralnej Komisji Likwidacyjnej AK. 8 września 1945 zwrócił się do AK-owców z apelem o ujawnienie się i skorzystanie z amnestii. 4 lutego 1949 został ponownie aresztowany. Poddano go długotrwałemu śledztwu próbując wymusić zeznania obciążające gen. Fieldorfa "Nila". 16 listopada 1953 został skazany na karę dożywotniego więzienia. Na wolność wyszedł w wyniku amnestii w 1956, a rok później został zrehabilitowany. Zmarł 4 maja 1988." [cyt: Rafał Pawłowski Portal filmowy "Kręci się"]