Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

POLSKIE KINO +

ukasiewicz_nafciarz_romantyk

ŁUKASIEWICZ NAFCIARZ ROMANTYK

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
CZWARTEK 25.08.2022 - 15:30

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Maciej Wójcik
Czas: 58 min

Obsada:

Mariusz Bonaszewski
Dagny Cipora
Mateusz Mikoś
Łukasz Konopka
Artur Dziurman

Opis fabuły:

Fabularyzowany dokument poświęcony twórcy polskiego przemysłu naftowego - Ignacemu Łukasiewiczowi. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny - Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt. "Światek Boży i życie na nim". Film obejmuje lata 1848 -1870, od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Dokument ukazuje i udowadnia, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu.

Kult

KULT. FILM

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
CZWARTEK 25.08.2022 - 17:00

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Olga Bieniek
Czas: 92 min

Opis fabuły:

Dokument zawiera wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały zakulisowe z życia legendarnego zespołu KULT oraz samego Kazika Staszewskiego. To film o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej nigdzie indziej więzi z fanami. Zdjęcia do filmu były realizowane w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.

Po filmie spotkanie z reżyserką Olgą Bieniek oraz gośćmi Kazikiem Staszewski i Irkiem Wereńskim

Wesele

WESELE

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
CZWARTEK 25.08.2021 - 19:30

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Czas: 135 min

Obsada:

Robert Więckiewicz
Michalina Łabacz
Agata Kulesza
Ryszard Ronczewski
Mateusz Więcławek

Opis fabuły:

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży, zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek, tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk, do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi" prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

Po filmie spotkanie z aktorką i jurorką Michaliną Łabacz oraz z twórcą muzyki do filmu i jurorem Mikołajem Trzaską

Po miłość

PO MIŁOŚĆ

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
SOBOTA 26.08.2022 - 13:45

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Andrzej Mańkowski
Czas: 90 min

Obsada:

Jowita Budnik
Artur Dziurman
Mamadou Ba
Patrycja Ziniewicz
Andrzej Gałła

Opis fabuły:

Marlena zmaga się z poważnym kryzysem małżeńskim wywołanym przez alkoholizm jej męża Zbigniewa. Za pośrednictwem Internetu poznaje Senegalczyka Bruna, który przywraca Marlenie poczucie własnej wartości i kobiecości. Okazuje się jednak, że mężczyzna ma wobec niej nieco inne zamiary niż stworzenie z nią związku... Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i dotyka problemu przemożnego dziś wpływu nowych technologii na życie ludzi.

Marta Grall

MARTA GRALL

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
PIĄTEK 26.08.2022 - 18:00 (POKAZ DARMOWY) 

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Maciej Sthur
Czas: 70 min

Obsada:

Maciej Sthur
Sylwia Achu
Robert Czerwiński
Zuzanna Galewicz
Paweł Gasztold-Wierzbicki

Opis fabuły:

Na jeden z wykładów dziennikarstwa przychodzi rektor i oznajmia studentom, że jedna z ich koleżanek nie żyje i w trosce o nich zaprosił psychologa, który pomoże im odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Kolejne rozmowy odkrywają przed nami historię Marty Grall, jej osobowość, relacje z rówieśnikami, wspomnienia koleżanek i kolegów z nią związane...
Czy jednak wszystko jest takie, jakie się wydaje?

Spotkanie z kierownikiem produkcji Moniką Czajkowską oraz z aktorkami Sylwią Achu i Zuzanną Galewicz

Wszystkie nasze strachy

WSZYSTKIE NASZE STRACHY

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
PIĄTEK 26.08.2022 - 20:00

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Łukasz Ronduda
Czas: 90 min

Obsada:

Dawid Ogrodnik
Karolina Bruchnicka
Maria Maj
Andrzej Chyra
Oskar Rybaczek

Opis fabuły:

Daniel cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa – Olku, który nie jest gotowy, by ujawnić swoją tożsamość seksualną. Ich relacja rozwija się w ukryciu. Kiedy nastoletnia przyjaciółka nie wytrzymuje homofobicznych ataków i popełnia samobójstwo, Daniel namawia ludzi ze wsi do odbycia wspólnej drogi krzyżowej w intencji ofiary. Dotychczasowi sprzymierzeńcy odwracają się od niego. Za namową kuratora Daniel bierze udział w wystawie w warszawskiej galerii sztuki. Walka z homofobią staje na drodze relacji z Olkiem.
Oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego.

Po filmie spotkanie z jurorami: reżyserem Łukaszem Rondudą i aktorką Karoliną Bruchnicką

Ucieczka na srebrny glob

UCIECZKA NA SREBRNY GLOB

SALA CKZiU ELEKTRYK: SALA ELEKTRYCZNA
PIĄTEK 26.08.2022 - 17:15

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Kuba Mikurda
Czas: 94 min

Obsada:

Andrzej J. Jaroszewicz
Andrzej Seweryn
Xawery Żuławski

Opis fabuły:

"Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed "Gwiezdnymi wojnami" George'a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu. "Ucieczka na srebrny glob" Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina. Poznajemy także prywatne kulisy powstawania filmu - Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii.

Sonata

SONATA

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
SOBOTA 27.08.2022 - 13:45

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Czas: 118 min

Obsada:

Michał Sikorski
Małgorzata Foremniak
Łukasz Simlat
Konrad Kąkol
Jerzy Stuhr

Opis fabuły:

Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.

Bóg i wojownicy lunaparku

BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
SOBOTA 27.08.2022 - 16:00

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Bartłomiej Żmuda
Czas: 76 min

Obsada:

Andrzej Rodan
Paweł Jóźwiak-Rodan

Opis fabuły:

Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. To niezwykle karkołomne zadanie – szczególnie ze względu na postać tego drugiego. Ojcem jest bowiem Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zaprzysięgły ateista. Wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, ale przede wszystkim stanie się okazją do kolejnych starć. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

szczescia_chodza_parami

SZCZĘŚCIA CHODZĄ PARAMI

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
SOBOTA 27.08.2022 - 20:30

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Bartosz Prokopowicz
Czas: 100 min

Obsada:

Weronika Książkiewicz
Michał Żurawski
Aleksandra Domańska
Krzysztof Czeczot
Maria Pakulnis

Opis fabuły:

Malwina, przebojowa projektantka samochodów, zakochuje się w Brunonie, wziętym terapeucie par. Choć potrafi on uratować każdy związek, to jego własne historie miłosne tworzą serię spektakularnych katastrof. Przystojny i zabawny, mógłby być mężczyzną marzeń, gdyby nie to, że na kobiety działa jak czarny kot. Sprowadza na swoje wybranki pecha, który z hukiem kończy najbardziej płomienny romans. Nieświadoma ryzyka Malwina, ulega jego czarowi od pierwszego wejrzenia. Mimo że w jej życiu rozpoczyna się seria niefortunnych zdarzeń, Bruno nie zamierza się tym razem poddać. Aby uratować miłość swojego życia, musi znaleźć przyczynę swoich sercowych porażek. Nie uda mu się to jednak bez odrobiny szczęścia.

Glupcy

GŁUPCY

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
NIEDZIELA 28.08.2022 - 13:00

Produkcja: Polska/Rumunia/Niemcy
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Tomasz Wasilewski
Czas: 107 min

Obsada:

Dorota Kolak
Łukasz Simlat
Tomasz Tyndyk
Katarzyna Herman
Marta Nieradkiewicz

Opis fabuły:

Niekonwencjonalne małżeństwo (Marlena ma 62 lata, Tomasz jest o dwie dekady młodszy) wiedzie ustabilizowane życie w nadmorskiej miejscowości. Ich związek przeżywa wstrząs, gdy Marlena postanawia zaopiekować się chorym synem, ale już od początku staje się jasne, że zwyczajność tej relacji jest tylko pozorna. Wszak Marlena (Dorota Kolak) i Tomasz (Łukasz Simlat) funkcjonują w odkształconym, odrealnionym, momentami wręcz surrealnym świecie. Do ich domu położonego na wydmie niemal wdziera się woda – zresztą natura „atakuje" bohaterów ze wszystkich stron. W tej opowieści o biologiczności, więzach krwi, pierwotnych impulsach i ich czołowym zderzeniu z konstruktem zwanym rodziną; wybujałe rośliny przejmują władzę nad wnętrzami, wzburzone morze huczy, w pokoju przekrzykują się ludzie i ptaki.

DZIEŃ, W KTÓRYM ZNALAZŁEM W ŚMIECIACH DZIEWCZYNĘ

DZIEŃ, W KTÓRYM ZNALAZŁEM W ŚMIECIACH DZIEWCZYNĘ

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
NIEDZIELA 28.08.2022 - 15:00

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Michał Krzywicki
Czas: 98 min

Obsada:

Michał Krzywicki
Dagmara Brodziak
Marek Kalita
Philippe Tłokiński
Mateusz Trzmiel

Opis fabuły:

W niedalekiej przyszłości zobojętniały aktywista ogłasza, że o północy w Sylwestra popełni samobójstwo w proteście przeciwko panującemu na nowo w Polsce niewolnictwu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy znajduje w śmieciach porzuconą niewolnicę i postanawia jej pomóc odzyskać wolność.

Po filmie spotkanie z reżyserem Michałem Krzywickim i aktorką Dagmarą Brodziak

FUCKING_BORNHOLM

FUCKING BORNHOLM

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
NIEDZIELA 28.08.2022 - 17:15

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Anna Kazejak
Czas: 95 min

Obsada:

Michał Krzywicki
Dagmara Brodziak
Marek Kalita
Philippe Tłokiński
Mateusz Trzmiel

Opis fabuły:

Obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie. Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?