Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

SLAVA UKRAINI - MŁODZI REŻYSERZY

Na hałdach

NA HAŁDACH

SALA CKZiU ELEKTRYK: SALA ELEKTRYCZNA
CZWARTEK 25.08.2022 - 15:00

Produkcja: Ukraina
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Taras Tomenko
Czas: 80 min

OPIS:

Przejmujący obraz dorastania w kraju spustoszonym przez wojnę. Puste okna domów, zniszczone przez artyleryjski ostrzał hale fabryk i zakurzone panoramy Donbasu wyglądają w obiektywie twórców filmu niepokojąco pięknie, ale życie pośród tych księżycowych krajobrazów jest smutne aż do bólu. Czternastoletnia Nastia i jej koledzy szukają w ruinach złomu, który można spieniężyć. Miejscem ich spotkań i placem zabaw są wszechobecne hałdy - symbol dawnej świetności górniczego regionu. Dziś przywodzą na myśl świeżo usypane groby, których nieustannie przybywa na miejscowych cmentarzach.

Niezależne filmy ze stowarzyszenia Babylon'13

Polowanie na Buratino

Polowanie na 'Buratino', reż. Yuriy Gruzinov, 6' (18+)

Gdzieś w lesie. Wokół krążą dowcipy. A jednak wyczuwa się napięcie.
Grupa wojskowych zbiera się w zasadzce, obserwując ekran przeciwpancernego systemu uzbrojenia rakietowego „STUGNA-P". Nareszcie zauważają pojazdy wroga.
Pamięci Jurija Oleynika — operatora, który w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy. Zginął 23 marca w obwodzie ługańskim.

Oczyma Japończyka

Oczyma Japończyka, reż. Volodymyr Tykhyy, 17'

Shigeki Miyajima jest fotoreporterem z Japonii. Przyjechał do Ukrainy, aby być świadkiem skutków rosyjskiej inwazji i opowiedzieć światu prawdę o niej. Fotografując zniszczone domy w Irpinie i Kijowie coraz bardziej przekonuje się, że ta podróż może być jego ostatnim projektem fotograficznym.

Pociąg ewakuacyjny

Kim jest putin? Pociąg ewakuacyjny, reż. Ivan Sautkin, 23'

Pociąg ewakuacyjny „Słowiańsk – Użhorod" odjeżdża ze Słowiańska z półgodzinnym opóźnieniem. Na pokładzie są ludzie z różnych miast: Kramatorsk, Lozova, Popasna, gdzie wciąż toczą się ciężkie walki, Ruska Lozova, z której trzeba było uciec pieszo przez las, wciąż okupowana. W wagonach tego pociągu można spotkać koty, psy, koguty, dzieci, dawnych wielbicieli rosji i putina.
- Zostaliśmy w ubraniach, które mieliśmy na sobie w piwnicy. Nie było czasu na pakowanie ani nic. Żadnych garaży, stodół, mieszkania - teraz nic nie mamy. Pole - mówi małżeństwo z Popasny.
Przystanki pociągów są pełne napięcia, zwłaszcza w Charkowie, gdzie słychać wybuchy, lub na środku pola, gdzie pociąg zatrzymuje się, a za oknem strzela armata.
Wiele osób jedzie do Polski czy Lwowa, niektórzy w nieznane. Każdy niesie swój własny ból, którego nie da się włożyć do walizki.
Ale każdy wie, kim jest putin.

Kijowskie Zoo

Kijowskie ZOO, reż. Volodymyr Tykhyy, 13'

Zwierzęta stały się zakładnikami rozpętanej przez Rosję wojny. W wyniku ostrzału przez rosyjskich okupantów schrony zostały zniszczone, a „Ekopark Feldman" praktycznie zrujnowany. W obliczu ciągłego zagrożenia w Kijowskim ZOO robi się wszystko, co możliwe, aby chronić i uspokajać swoje zwierzęta.