Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

SLAVA UKRAINI 

 Syndrom Hamleta

POKAZ SPECJALNY: SYNDROM HAMLETA

NOWOSOLSKI DOM KULTURY: SALA WIDOWISKOWA
SOBOTA 27.08.2022 - 16:00

Produkcja: Polska / Niemcy
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski
Czas: 90 min

OPIS:

„Być albo nie być" – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Film ukazuje historie "dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu" - jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu". Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

 

Donbas

DONBAS

SALA CKZiU ELEKTRYK: SALA ELEKTRYCZNA
CZWARTEK 25.08.2022 - 17:30

Produkcja: Niemcy / Ukraina / Francja / Holandia /Rumunia
Rok produkcji: 2018
Reżyseria: Siergiej Łoźnica
Czas: 110 min

Obsada:

Valeriu Andriuţă
Evgeny Chistyakov
Georgiy Deliev
Vadim Dubovsky
Konstantin Itunin

Opis fabuły:

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

BABI JAR. KONTEKSTY

BABI JAR. KONTEKSTY

SALA CKZiU ELEKTRYK: SALA ELEKTRYCZNA
PIĄTEK 26.08.2022 - 15:00

Produkcja: Ukraina / Holandia
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Siergiej Łoźnica
Czas: 120 min

Opis fabuły:

29 i 30 września 1941 roku oddziały niemieckie tzw. Einsatzgruppe, w asyście dwóch batalionów policji ukraińskiej, zastrzeliły w wąwozie Babi Jar nieopodal Kijowa ponad 33 tysiące Żydów. Taki napis pojawia się dokładnie w połowie wstrząsającego dzieła znanego publiczności MDAG Siergieja Łoźnicy, który oparł swój film ponownie na unikalnych archiwaliach. Trudno jest pojąć ogrom barbarzyństwa i okoliczności tego zdarzenia. Dlatego drugi człon tytułu filmu ("Konteksty") jest tak ważny. Możemy zrozumieć to wydarzenie tylko przez zagłębienie się w tło wydarzeń na froncie wschodnim i ich ówczesne oraz późniejsze konteksty. Reżyser skomponował film z archiwaliów pochodzących z obu maszyn propagandowych: nazistowskiej i bolszewickiej oraz z zachowanych materiałów prywatnych. Widzimy przesuwającą się na wschód wojenną machinę niemiecką, która wywołuje masową ucieczkę Armii Radzieckiej i niepokoje społeczne, w tym pogrom Żydów we Lwowie udokumentowany niemiecką kamerą. Od 1943 roku kierunek marszu się zmienia. Armia Radziecka przejmuje inicjatywę i "wyzwala" te same miasta i wsie. Precyzyjnie odrestaurowane materiały filmowe hipnotyzują i skłaniają do refleksji na temat konsekwencji oglądanych wydarzeń i sposobu ich wizualnej reprezentacji. Detale oglądanych obrazów i świadectwa, które krzyczą z ekranu, stają się jednym z kontekstów tej tragedii

Nosorożec

NOSOROŻEC

SALA CKZiU ELEKTRYK: SALA ELEKTRYCZNA
SOBOTA 27.08.2022 - 16:00

Produkcja: Ukraina / Polska / Niemcy
Rok produkcji: 2021
Reżyseria: Oleg Sentsov
Czas: 101 min

Obsada:

Serhii Filimonov
Yevhen Chernykov
Yevhen Grygoriev
Alina Zevakova
Mariia Shtofa

Opis fabuły:

Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Nosorożec, odważny i fizycznie potężny, szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się wkrótce jego przywódcą. Ale nie jest to kariera bez katastrofalnych błędów z jego strony.