Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

SŁOWACKIE DOSOLENIE: FILMY STUDENCKIE VSMU BRATYSŁAWA

VSMU

  

Samoś (O kurach i ludziach)

SAMOŚ (O KURACH I LUDZIACH)

Produkcja: Słowacja
Reżyseria: Peter Hoferica
Czas: 26 min

Opis fabuły:

Po długim czasie Juraj wraca do domu, aby przekazać rodzicom ważną nowinę. Zanim zdąży dojść do sedna, dowiaduje się, że jego rodzice się rozwodzą.

Nóż

NÓŻ

Produkcja: Słowacja
Reżyseria: Timotej Lúkovič
Czas: 6 min

Opis fabuły:

„Nóż" to krótkometrażowy animowany horror Timoteja Lukoviča przeznaczony dla dorosłych widzów. Artyści narysowali film cyfrowo w oprogramowaniu Toon Boom. Oprócz 2D zawiera on również elementy animacji 3D. Wyprodukowała go Akademia Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Opowiada o sile matczynej miłości. Projekt miał na celu stworzenie sytuacji i środowiska, w którym matka musiałaby okazać swoją miłość córce poprzez fizyczne poświęcenie. Film przedstawia prymitywne instynkty, które pomagają matce chronić dziecko przed niebezpieczeństwem.

Niech żyje śmierć

NIECH ŻYJE ŚMIERĆ

Produkcja: Słowacja
Reżyseria: Robo Mihály
Czas: 21 min

Opis fabuły:

W 31. rocznicę Aksamitnej Rewolucji kilku studentów Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie podzieliło się na mniejsze ekipy filmowe, aby nagrać demonstracje zainicjowane głównie przez skrajną prawicę i neonazistowskie skrzydło chuliganów piłkarskich. Protesty, które niektóre partie opozycyjne wykorzystują do wzmocnienia swojego kapitału politycznego, odbywają się w czasie nasilania się globalnej pandemii Covid-19. Film losowo przedstawia kilka wybranych demonstracji, które ostatecznie łączą się w jedną.

Mathias

MATHIAS

Produkcja: Słowacja
Reżyseria: Imrich Kútik
Czas: 12 min

Opis fabuły:

W filmie „Mathias" reżyser stara się przekazać widzowi bardzo bliski mu temat – radzenia sobie z wewnętrznymi demonami. Jest to krótki film zrealizowany w technice animacji rysunkowej 2D. Opowieść rozgrywa się z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów – martwego arystokraty i rabusia grobów w dwóch różnych okresach. Ścieżka dźwiękowa składa się z piosenek dwóch kompozytorów.

Otwieram drzwi i nie wiem co jest za nimi

OTWIERAM DRZWI I NIE WIEM CO JEST ZA NIMI

Produkcja: Słowacja
Reżyseria: Kristián Grupač
Czas: 30 min

Opis fabuły:

Varso i Crimson cierpią na U12 - nieśmiertelność, której oboje zaciekle próbują się pozbyć w wyjątkowym programie. Czy przynajmniej jednemu z nich uda się odnieść sukces?

Jesteś również tym, czego nie pamiętasz

JESTEŚ RÓWNIEŻ TYM, CZEGO NIE PAMIĘTASZ

Produkcja: Słowacja
Reżyseria: Dorota Vlnová
Czas: 23 min

Opis fabuły:

Jaki jest los gwiazdy, która później tworzy czarną dziurę? A jak to jest żyć bez sprawnej pamięci krótkotrwałej? I co po tobie zostanie? Krótki film „Jesteś również tym, czego nie pamiętasz" łączy te pozornie niezwiązane ze sobą pytania i możliwe odpowiedzi. To opowieść o podróży, o przyjaźni dwóch starszych pań, o fioletowych orchideach, o wszechświecie i gwiazdach w nim zawartych.