Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

19-23/08 Nowa Sól

IAM

W ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 – Kulturalne pomosty Stowarzyszenie Solanizatorzy zrealizuje projekt Praskie Wyspy Wolności 2019. Proejekt będzie realizowany w Pradze w dniach 10-16.10.2019 r., a został sfinansowany przez Instytut Adama Mickiewicza - www.culture.pl

Niniejszym projektem pragniemy wzmocniamy prezentację polskiej kinematografii w ramach tegorocznego festiwalu 3Kino Praha - za pomocą bogatego programu towarzyszącego, który będzie poświęcony wyłącznie polskiej kulturze (2 koncerty, 2 wystawy, przedstawienie teatralne). Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa: impreza zostaje festiwalem konkursowym, a w dodatku w tym roku mija 30 lat od demokratycznych przemian w naszym regionie, w których Polska odgrywała zasadniczą rolę. Stąd filmy, które nawiążą do tych ważnych wydarzeń, a także takie, które zapisały się na kartach polskiej kinematografii ostatniego trzydziestolecia.


Program filmowy chcemy wzbogacić nowościami filmowymi poza konkursem, planujemy również rozbudowany program warsztatów, które już w tej chwili są stałą częścią składową festiwalu.

 

 

W ramach projektu widzowie będą mogli zobaczyć filmy:
Filmy wolności po 1989 - Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski (1982), Rozmowy kontrolowane, reż. Sylwester Chęciński, (1991), Wesele, reż. Wojciech Smarzowski (2004), Komornik, reż. Feliks Falk (2005); Wojna polsko-ruska, reż. Xawery Żuławski (2009), Wymyk, reż. Greg Zglinski (2011), Dzień świra, reż. Marek Koterski (2002), Że życie ma sens, reż. Grzegorz Lipiec (2000), Trzy kolory: Niebieski, reż. Krzysztof Kieślowski (2005), Krzywy domek, reż. Anna Wieczur-Bluszcz (2016).

Oprócz tego w ramach projektu planowane są działania:
- retrospektywa i warsztaty Kingi Dębskiej - twórczość reżyserki chcemy przedstawić w kontekście podejmowanych tematów filmowych i zmian jakie zachodzą w naszych społeczeństwach na przestrzeni ostatnich 20 lat. W czasie retrospektywy pokażemy takie filmy jak jej autorstwa: Plan B, Zabawa Zabawa, Moje córki krowy, Hel. K. Dębska spotka się z widzami projektu i poprowadzi dyskusje.
- retrospektywa i lekcja mistrzowska Janusza Majewskiego. Planujemy pokaz filmów autorstwa J. Majewskiego: Czarny mercedes, Ostatni Klezmer, Mała matura. Reżyser spotka się z publicznością
oraz poprowadzi otwarte zajęcia ze sztuki filmowej własnego autorstwa.
- Spotkania ze specjalnymi gośćmi: aktorami, reżyserami, producentami, ludźmi kina i teatru. Gośćmi będą m. in.: Janusz Majewski, Kinga Dębska, Sonia Bohosiewicz, Anna Wieczur-Bluszcz, Katarzyna Zawadzka, Maria Dębska.
- Pokazy filmów z Solanin Film Festiwal – kino studenckie i pokazy kina niezależnego.
- Przedstawienie teatralne Terminu A Quo - we współpracy z zespołem teatralnym Divadlo X10, w alternatywnej przestrzeni kulturalnej DUP39 w centrum miasta (www.dup39.cz).
- Wystawa fotograficzna z okazji rocznicy wydarzeń 1989 r. - w pasażu prestiżowego praskiego kina Lucerna, gdzie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie i zakończenie festiwalu.
- Koncerty muzyczne.

 

 

Przesłuchanie

PRZESŁUCHANIE


Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1982
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Czas: 111 min

Obsada:

Krystyna Janda
Adam Ferency
Janusz Gajos
Agnieszka Holland
Anna Romantowska

Opis:

Film-legenda, określony przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL", stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu "X" Andrzeja Wajdy. Tonia (Krystyna Janda) zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia. SB żąda od niej zeznań obciążających kolegę z zespołu. Zaczyna się długotrwałe, beznadziejne przesłuchanie...

Rozmowy kontrolowane

ROZMOWY KONTROLOWANE

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1991
Reżyseria: Sylwester Chęciński
Czas: 93 min

Obsada:

Stanisław Tym
Irena Kwiatkowska
Alina Janowska
Krzysztof Kowalewski
Jerzy Bończyk

Opis:

W grudniu 1981 roku Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) otrzymuje od pułkownika UB, Zygmunta Molibdena (Krzysztof Kowalewski), zadanie przeniknięcia do struktur "Solidarności" w Suwałkach. Wyposażony we wspólne zdjęcie z Lechem Wałęsą udaje się do województwa suwalskiego. Tam zastaje go stan wojenny. Po spowodowaniu wypadku samochodowego, Ochódzki porzuca swój pojazd i pożyczonym autem wraca do stolicy. Zatrzymuje go patrol milicji, który w bagażniku samochodu znajduje solidarnościowe ulotki. Bojąc się aresztowania, rzuca się do ucieczki...

Wesele

WESELE

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2004
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Czas: 101 min

Obsada:

Marian Dziędziel
Tamara Arciuch
Iwona Bielska
Maciej Stuhr
Bartłomiej Topa

Opis:

To opowieść o miłości i o pieniądzach... a właściwie o miłości do pieniędzy. Wojnar - zamożny mieszkaniec małego miasteczka, urządza córce wystawne wesele. Zgodnie z "polską tradycją" impreza przybiera charakter pokazowy. Kiedy zabawa rozkręca się na całego, panna młoda dostrzega wśród gości weselnych kamerzystę, swojego byłego chłopaka, którego nadal kocha. Wcześniej ustalony scenariusz wesela zaczyna wymykać się spod kontroli ojca. Chęć pokazania się przez gospodarza z jak najlepszej strony doprowadza do katastrofy.

Komornik

KOMORNIK

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2005
Reżyseria: Feliks Falk
Czas: 93 min

Obsada:

Andrzej Chyra
Małgorzata Korzuchowska
Kinga Preis
Grzegorz Wojdon
Jan Frycz

Opis:

Rejestracja życia wałbrzyskiego komornika. Lucek jest młody i ambitny. Odniósł życiowy sukces, bo uciekł z przedmieścia. Ale to za mało. Rzutki, błyskotliwy, pełen dowcipu, już w pierwszym kontakcie potrafi oczarować każdego rozmówcę. Jednak to tylko poza. Pod nią kryje się przebiegłość i bezwzględność. Jego zawodowy sukces wynika z tego, że poznał w swoim życiu biedę i upokorzenie. Dziś obnaża je u innych.

Wojna

WOJNA POLSKO-RUSKA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2009
Reżyseria: Xawery Żuławski
Czas: 108 min

Obsada:

Borys Szyc
Roma Gąsiorowska
Maria Strzelecka
Sonia Bohosiewicz
Magdalena Czerwińska

Opis:

Ekranizacja książki Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Jest to pierwsza polska powieść dresiarska. W głównej warstwie narracyjnej opowiada o przygodach dresiarza Silnego z pięcioma kolejnymi dziewczętami. Jednocześnie stanowi nadrealistyczną alegorię polskiej tożsamości narodowej w rzeczywistości małego miasta w województwie pomorskim.

Wymyk

WYMYK

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Grzegorz Zgliński
Czas: 83 min

Obsada:

Robert Więckiewicz
Łukasz Simlat
Gabriela Muskała
Marian Dziędziel
Anna Tomaszewska

Opis:

Film Grzegorza Zglińskiego najlepiej streścił w jednym z wywiadów Robert Więckiewicz, który zagrał jednego z braci: "to jest rodzinna historia, której towarzyszy miłość, nienawiść, zawiść. To są uczucia, które wszyscy odczuwamy w stosunku do naszych bliskich. Czasem ich lubimy, czasem nie, czasem ich kochamy lub nie, zazdrościmy im itd. W tym filmie jest dwóch braci. Młodszy, którego gra Łukasz Simlat i starszy, którego gram ja. Między nimi jest konflikt. Nie wiadomo, jakby ewoluował, gdyby nie pewien dramatyczny incydent, który zmienia ich życie". Bracia Alfred i Jerzy są świadkami brutalnego incydentu w podmiejskiej kolejce. Kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Jeden z braci, Jerzy staje w jej obronie. Natomiast drugi brat, Alfred - reaguje poniewczasie i staje się biernym świadkiem tragedii młodszego brata, który zostaje wyrzucony z pędzącego pociągu.

Dzień

DZIEŃ ŚWIRA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2002
Reżyseria: Marek Koterski
Czas: 83 min

Obsada:


Marek Kondrat
Janina Traczykówna
Andrzej Grabowski
Michał Koterski
Joanna Sienkiewicz

Opis:

44-letni Adaś Miauczyński, sfrustrowany inteligent- nauczyciel- polonista, rozwiedziony, kochający dorastającego syna - to bohater, którego już znamy z wcześniejszych filmów Marka Koterskiego: "Nic śmiesznego" i "Ajlawju". Miauczyński w "Dniu świra" to człowiek przeżywający "piekło najbliższych pięciu minut". Niczym bohater romantyczny przeżywa i cierpi za kraj, za miliony, a zabija go obecna chwila, nieznośna powtarzalność codziennych czynności i nienawistny mu kontakt z drugim człowiekiem. W sferze uczuć patriotycznych jest wielki, w sferze uczuć i zachowań codziennych - tylko małym, agresywnym gnojem.

Sens

ŻE ŻYCIE MA SENS

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2000
Reżyseria: Grzegorz Lipiec
Czas: 87 min

Obsada:

Grzegorz Lipiec
Krzysztof Czarkowski
Jarosław Sokołowski
Jacek Katarzyński
Piotr Materna

Opis:

Akcja filmu rozgrywa się na jednym z osiedli w zachodniej Polsce. Grupa przyjaciół z podwórka znajduje sposób na prowincjonalna stagnację w amatorskiej twórczości filmowej. Niespodziewanie pojawia się chłopak z sąsiedztwa z nowymi pomysłami...Oprócz imprez techno i rozrywkowych wieczorów w osiedlowej knajpie oferuje również eksperymenty z narkotykami.

Niebieski

TRZY KOLORY: NIEBIESKI

Produkcja: Polska, Francja, Szwajcaria
Rok produkcji: 1993
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Czas: 94 min

Obsada:

Juliett Binoche
Benoit Regent
Florence Pernel
Charlotte Very
Helene

Opis:

Młoda kobieta, Julie (Juliette Binoche), traci w wypadku samochodowym męża Patrica – wybitnego kompozytora i jedyną córkę. Jak żyć, gdy życie (dotychczasowe) się skończyło? "Będę teraz robić to, co chcę: nic. Nie chcę wspomnień, rzeczy, przyjaźni, miłości ani przywiązania. To wszystko pułapka" – mówi matce. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego, co łączy ją z przeszłością. Przeprowadza się do wynajętego paryskiego mieszkania, żyje w nim samotnie, wystrzegając się emocjonalnych związków. Olivier, asystent, a jednocześnie przyjaciel Patrica, od dawna kocha Julie. Chce wyrwać ją z odosobnienia i decyduje się na skończenie na koncertu na cześć jednoczącej się Europy, dzieła niedokończonego w wyniku śmierci kompozytora. Julie próbuje zapomnieć, a jednocześnie uwolnić się. Pewnego dnia dowiaduje się, że nie była jedyną kobietą w życiu swego męża... Niesamowicie ważną rolę w filmie odgrywa monumentalna muzyka Preisnera – która, odgrywa tutaj rolę kreacyjną, jest motorem akcji i integralną częścią fabuły. W związku z tym jego symfonia musiała być znana jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć.

Domek

KRZYWY DOMEK

Spektakl TEATROTEKI WFDiF

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Anna Wieczur - Bluszcz
Czas: 76 min

Obsada:

Joanna Jeżewska
Katarzyna Zawadzka
Barbara Wypych
Mariusz Bonaszewski
Tomasz Ziętek
Maria Maj
Krystyna Tkacz

Opis:

Głównym tematem sztuki jest macierzyństwo rozpatrywane w różnych aspektach: chciane, niechciane, toksyczne, niemożliwe. Dwie siostry spotykają się w domu rodzinnym po wielu latach rozłąki w związku ze śmiercią ich matki. Żyjąca za granicą Klara, sama nie może (nie chce?) mieć dziecka. Doznała ze strony surowej i dominującej matki wiele złego. Młodsza siostra jest w ciąży i pragnie poświęcić życie wychowaniu dziecka. Kobietom towarzyszą ich partnerzy życiowi, jednak postać matki, jej wspomnienie, jest wszechobecna i rzutuje także na ich relacje z mężczyznami.
Spektakl jest bardzo ciekawy od strony formalnej, bowiem zrealizowany został zrealizowany w jednym, ponad siedemdziesięciominutowym ujęciu.

 Wysypy wolności