Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

20-23/08 Nowa Sól

Wojna i Pokój - kraje Wyszehradzkie - wczoraj i dziś

Wojna i Pokój - kraje Wyszehradzkie

Projekt "Wojna i pokój. Kraje Wyszehradzkie. Wczoraj i dziś " to prezentacja filmów w trzech sekcjach: "Cud nad Wisłą - 100 rocznica Bitwy Warszawskiej", "75-lecie zakończenie II Wojny Światowej. Powojenne losy Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów" oraz "Blaski i Cienie", gdzie zaprezentujemy współczesne polskie kino. Pokazy filmowe podczas 3KINO FEST PRAHA 2020 mają wzmocnić prezentację polskiej kinematografii, historii i kultury w ramach tegorocznego festiwalu. Ze względu na COVID-19 w Czechach jak i Polsce całość zaplanowanych działań odbędzie się w formie "on-line".

STOPKA 3KINO

W ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 – Kulturalne pomosty Stowarzyszenie Solanizatorzy zrealizuje projekt "Wojna i Pokój - kraje Wyszehradzkie - wczoraj i dziś". Projekt będzie realizowany w  "online", przy współpracy z 3KINO FEST PRAHA w dniach 04 - 11.11.2020 r., a został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach dotacyjnego programu Instytutu Adama Mickiewicza. 

 

LINKI DO POSZCZEGÓLNYCH FILMÓW ON-LINE BĘDZIEMY PREZENTOWAĆ NA BIEŻĄCO

 

Cud nad Wisłą - 100 rocznica Bitwy Warszawskiej
Piłsudski

PIŁSUDKI

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Michał Rosa

Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego.

Legiony

LEGIONY

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Dariusz Gajewski

Akcja filmu rozgrywa się w latach walki o wolną Polskę podczas I wojny światowej. Historie bohaterów fikcyjnych wzorowano na losach prawdziwych legionistów. Główny wątek to historia miłości Józka Wieży, dezertera z armii carskiej i ułana Tadka Zbarskiego do Oli Tubilewicz, dziewczyny z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego. Główni bohaterowie stykają się ze znanymi z historii Polski: brygadierem Józefem Piłsudskim, porucznikiem Stanisławem Kaszubskim ps. „Król", rotmistrzem Zbigniewem Dunin-Wąsowiczem i porucznikiem Jerzym Topór-Kisielnickim

 

75-lecie zakończenie II Wojny Światowej.

Powojenne losy Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów 

Malowany Ptak

MALOWANY PTAK

Produkcja: Słowacja/Czechy
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Vaclav Marhoul

Bezimienny, pozbawiony tożsamości mały chłopiec, uważany jednakowoż przez wielu za Żyda, błąka się po nienazwanych wsiach Europy Wschodniej, napotykając przejawy tak niesamowitego okrucieństwa i dehumanizacji, że wydawać by się mogło, że akcja filmu rozgrywa się w mrokach Średniowiecza, gdy mieszkańcy Starego Kontynentu byli znacznie bardziej prymitywni niż w XX wieku. Jak bowiem określić wyrywanie ludziom gałek ocznych, odrażające psychoseksualne perwersje czy palenie żywego zwierzęcia? A jednak film ma miejsce w trakcie II wojny światowej, a chłopak doświadcza, nierzadko w niemym milczeniu, horrorów, które nie wydarzyły się aż tak dawno, by móc o nich dziś łatwo zapomnieć. I aż trudno zdecydować, czy bardziej przerażające są epizody z udziałem brutalnych tortur, pedofilii i mordowania dla przyjemności, czy jednak przejawiana przez większość napotykanych przez chłopca prostych ludzi ignorancja, zabobonność i święta wiara, że jeśli ktoś jest od nich inny, musi być diabłem wcielonym.

Cienie Impreium

CIENIE IMPERIUM

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2018
Reżyseria: Karol Starnawski

Na rubieżach dawnego Imperium Rosyjskiego trwają konflikty, o których zapomniała już światowa opinia publiczna. Ludzie zamieszkujący te rejony pragną tylko jednego: spokojnego życia. W tym sensie historie Aleksieja, Timura i Aleksandra są podobne, mimo że ich ojczyzny oddalone są od siebie o wiele kilometrów. Górski Karabach, Ukraina oraz Gruzja to kolejne areny agresywnej polityki Rosji. Bo chociaż kraj pod rządami Władimira Putina nie ma już statusu imperium, to kontynuuje działania zmierzające do uzależnienia wobec siebie sąsiadów i utrzymania dawnej strefy wpływów.

7 dni Grzechu

7 DNI GRZECHU

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Jiří Chlumský

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w Šumperku, w ciągu kilku dni, tuż po zakończeniu wojny. Agnes (Vica Kerekes), żona leśniczego, niespodziewanie ucieka. Nikt nie zna przyczyn jej zachowania, tylko ona sama wie kto i dlaczego jej szuka. Dla jej męża Jana (Ondřej Vetchý) jest to duży cios, wątpi on w przyszłość tego małżeństwa. Tymczasem z wojny wraca Jurgen (Jarek Hylebrant), żołnierz Wehrmachtu, brat Agnes. Dwaj mężczyźni razem próbują odszukać bliską im kobietę.

Duży zeszyt

DUŻY ZESZYT

Produkcja: Węgry
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: János Szász

II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

Cienie i Blaski

Supernova

SUPERNOVA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Bartosz Kruhlik

Pełnometrażowy debiut fabularny Bartosza Kruhlika. Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

Jak najdalej stąd

JAK NAJDALEJ STĄD

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Piotr Domalewski

Siedemnastoletnia Ola z niedużego miasta rusza na własną rękę do nieznanego kraju. Będzie to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której będzie chciała odnowić relację z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.

Zabij i wyjedz z ztego miasta

ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Mariusz Wilczyński

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

iKAR

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Maciej Pieprzyca

Mieczysław Kosz to postać autentyczna. Przyszły geniusz fortepianu od wczesnego dzieciństwa niedowidzi. Na operację oczu jest za późno - chłopiec, odesłany przez matkę do zakładu dla dzieci ociemniałych, zupełnie traci wzrok. Odkrywa inny sposób komunikacji z otoczeniem - muzykę: ma wielki talent pianistyczny. Zdobywa klasyczne wykształcenie muzyczne, ale ciągnie go do jazzu - z końcem lat 60. XX w. staje się fenomenem polskiej i światowej pianistyki jazzowej, porównywanym do Billa Evansa. Dwudziestokilkuletni Kosz podbija publiczność w kraju i za granicą, występuje z powodzeniem na prestiżowych festiwalach jazzowych, nagrywa płyty. Sukcesom artystycznym towarzyszy jednak poczucie samotności w życiu osobistym, które objawia się na różne, także bardzo gorzkie, sposoby.

 

Solanin Film Festiwal prezentuje:

Rykoszety

RYKOSZETY

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Jakub Radej

Polska, 1982. Dwaj bracia - górnicy prezentują dwie postawy wobec komunistycznej opresji. Podczas, gdy Janek wybiera aktywne zaangażowanie w demokratycznym podziemiu, Tadek stawia na neutralność. Ich rozbieżne postawy doprowadzają do konfliktu, w którym dokładne wyważenie moralnych racji staje się niemożliwe. Rykoszety" traktują o wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 roku z Lubina, gdzie milicja, używając ostrej amunicji, rozbiła „nielegalne zgromadzenie", które miało upamiętnić drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

ZGNIŁE USZY

ZGNIŁE USZY

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Piotr Dylewski

Opowieść o wczesnym kryzysie małżeńskim, spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji. Janek i Marzena mierzą się ze swoimi najskrytszymi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty, któremu plan terapii wymyka się spod kontroli. Rzeczywistość wydaje się zacierać, a tłumione pretensje i niedopowiedzenia zaczynają obracać się przeciwko bohaterom.

 pIOŁUN

PIOŁUN

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Maria Ornaf

Dawniej matki chcąc odstawić dziecko od piersi, nacierały ją naparem z piołunu, tak by dziecko poczuwszy gorzki smak, już nigdy więcej nie chciało mleka matki.

Kult FILM

KULT FILM

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Olga Bieniek

Dokument zawiera wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały zakulisowe z życia legendarnego zespołu KULT oraz samego Kazika Staszewskiego. To film o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej nigdzie indziej więzi z fanami. Zdjęcia do filmu były realizowane w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.

STOPKA 3KINO

W ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 – Kulturalne pomosty Stowarzyszenie Solanizatorzy zrealizuje projekt "Wojna i Pokój - kraje Wyszehradzkie - wczoraj i dziś". Projekt będzie realizowany w  "online", przy współpracy z 3KINO FEST PRAHA w dniach 04 - 11.11.2020 r., a został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach dotacyjnego programu Instytutu Adama Mickiewicza.