Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Przemysław BluszczPRZEMYSŁAW BLUSZCZ

Aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Prywatnie mąż aktorki i reżyserki Anny Wieczur-Bluszcz, tata Borysa i Iwa. Z wykształcenia lalkarz.

 

Marzenia o aktorstwie kiełkowały od czasów warsztatów teatralnych w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Bluszcz studiował m.in. w Częstochowie i Kaliszu. Upragniony debiut nadszedł w 1995 roku na scenie Teatru Dramatycznego w Legnicy. Wcielił się on tam w rolę Atosa w „Trzech muszkieterach" Aleksandra Dumasa w reżyserii Jacka Głomba oraz jako Fryderyk w „Jak wam się podoba?". Po ukończeniu studiów związał się z Teatrem Osobowym we Wrocławiu.


Po kilku latach przeniósł się do Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Zagrał tam doskonałe role, wcielając się w postacie takie jak: Kordian, Hamlet czy Otello. Debiutował w 2004 roku w filmie „W dół kolorowym wzgórzem" w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Aktor wcielił się w rolę Tadka. Film nagrodzono Złotym Lwem w Gdyni za najlepszą reżyserię. Od tamtej pory Przemysław Bluszcz na wielkim ekranie pojawia się bardzo często. Wystąpił w obsypanym międzynarodowymi nagrodami filmie w Kioto, Vancouver, Tiranie i Kosowie – „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" w reżyserii Kuby Czekaja. W 2009 roku zagrał w „Operacji Dunaj" oraz „Zero", a rok później w czarnej komedii Juliusza Machulskiego „Kołysanka". Zagrał także doskonałą rolę księdza Edmunda w „Made in Poland". Na małym ekranie mogliśmy go oglądać w wielu serialach m.in. „Ratownicy" czy Naznaczony. Jest aktorem charakterystycznym. Mistrz drugiego planu, często wcielający się w czarne charaktery. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za rolę w filmie „W dół kolorowym wzgórzem" oraz nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać".


Popularne produkcje filmowe z jego udziałem to m.in. „Być jak Kaziemierz Deyna" (2012), „Jesteś Bogiem" (2012), „Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego (2013), „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015), „Czerwony pająk" (2015) oraz ostatnio w filmach „Konwój" oraz „Szczęście świata". W 2016 roku Bluszcz zagrał w serialu kryminalnym „Belfer", u boku m.in. Macieja Stuhra czy Magdaleny Cieleckiej. Jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie.

 

Przemysław Bluszcz trzy razy był gościem Solanina.