Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

TYMON TYMAŃSKI

Tymon Tymański

 

Tymon Tymański, a właściwie Ryszard Tymański, urodzony 30 września 1968 roku w Gdańsku. Jest kompozytorem, instrumentalistą, tekściarzem, felietonistą i prozaikiem.

 

Muzyka gra Tymonowi w duszy od najmłodszych lat. W wieku 8 lat zaczyna grać na gitarze klasycznej. Natomiast w szkole podstawowej posiada zespół The Howling Dogs, a w liceum  Sni Sredstvom Za Uklanianie, w którym zajmuje się śpiewaniem i graniem na basie. Podczas studiów na Uniwersytecie Gdańskim wstępuje do grupy performerskiej Totart, która gromadzi różnych artystów; począwszy od plastyków, poprzez poetów, kończąc na muzykach. Kolejnym założonym zespołem, gdzie gra na kontrabasie jest grupa Miłość, grającą polską odmianę jazzu, zwaną yassem. Największe triumfy grupa święci w latach 90 – tych. W grupie gra wtedy Mikołaj Trzaska, Maciek Sikała, Leszek Możdżer i Jacek Olter. Miłość zostaje okrzyknięta najciekawszą grupą dekady wg czytelników magazynu Jazz Forum. Rozwiązana zostaje w 2002 roku z wynikiem siedmiu krążków na koncie. W międzyczasie Tymon gra jeszcze w alternatywnym zespole Kury, gdzie ugruntowuje swoją muzyczną pozycję.

 

Poza występem w swoich zespołach, Tymon działa w wielu innych obszarach. Jest aktorem („Wesele”, „Historia polskiego rocka”, „Segment ‘76),  tworzy także muzykę do filmów („Sztos” czy „Wesele”) i przedstawień teatralnych - „Top Dogs” czy „Monachomachina”.  W 2001 roku wraz ze Zbigniewem Sajnogiem wydaje powieść „Chłopi 3”. Tymon jest założycielem alternatywnej wytwórni płytowej Biodro Records.

 

Sukcesem w jego karierze muzycznej okazuje się ścieżka dźwiękowa do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wesele’, za którą Tymon otrzymuje Złotą Kaczkę oraz filmowego Orła za najlepszą muzykę 2004 roku. W latach 2006 – 2009 prowadzi wraz pisarzem Jackiem Dehnelem i dziennikarzem Maciejem Chmielem program kulturalny Łossskot, który zostaje doceniony Nagrodą Srebrnej Tablicy w konkursie The Hugo Television Awards w Chicago.

 

Obecnie jest frontmanem grupy Tymon & Transistors, której ostatnia płyta Bigos Heart otrzymała Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna. Z Piotrem Kędzierskim prowadzi audycję Poranne Kakao w Radiu Roxy. Tymon od kilku lat tworzy wraz z Grzegorzem Halamą i Grzegorzem Jankowskim nad offowym musicalem zatytułowanym „Polskie Gówno”.  W projekt zaangażowano m.in. Roberta Brylewskiego oraz Arkadiusza Jakubika. 

Tymon Tymański był w jury 4. Solanin Film Festiwal 2012